Současný předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker se v politice pohybuje desítky let. Když se stal šéfem unijního úřednického orgánu, chtěl ho přeměnit v efektivní společnou evropskou vládu. Uprchlická krize přinesla vážný problém v podobě boje o povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků. Tento zápas však ještě Juncker ustál.
Vaz mu téměř zlomil až chystaný odchod Velké Británie z EU, který si možná přál. O tom, že Junckerovi odchod Britů ze společenství nevadí, a spíše ho vítá, je přesvědčen europoslanec Jan Zahradil (ODS). Skutečností ovšem je, že Juncker se nijak zvlášť nepodílel na vyjednáváních s odcházejícím britským premiérem Davidem Cameronem. Vyjednávání se vedla na úrovni národních vlád, svou roli v nich sehrál předseda Evropské rady Donald Tusk. Juncker stál spíše stranou.
Přesto se po ohlášení výsledků britského referenda začali ozývat politici, kteří požadovali odchod předsedy Evropské komise. V tomto duchu se vyjádřil i český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).
„Podle týdeníku Der Spiegel snahy o odvolání Junckera prozatím zastavila jeho pragmatická dohoda s Merkelovou proti ‚radikálům‘, kteří by chtěli Brexit využít k urychlení integrace EU. Vedle francouzských socialistů stojí v jejich čele němečtí sociální demokraté, které vede šéf europarlamentu Martin Schulz. ... Juncker, svým založením také eurofederalista, slíbil Merkelové, že v zájmu uklidnění napětí v EU těmto snahám zabrání. To by mu mohlo, aspoň na čas, zachránit kůži,“ píše Palata.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp