Má boj proti dezinformacím sloužit k povýšení jedněch názorů za jediné správné a pravdivé, a k potlačování druhých? Kádrovaný úředník Břicháček reaguje na článek, který ho plísnil za to, kam, co a proč píše

12.07.2019 20:45 | Zprávy

ROZHOVOR „Čekal bych kritiku mých článků,“ říká JUDr. Tomáš Břicháček o obsáhlém a velmi kritickém textu, který jeho osobě věnoval Deník N. Novinář se ovšem zaměřil spíše na kritiku webů, na kterých Břicháček publikuje. „Jde tedy spíše o akt boje proti tzv. „dezinformačním webům“, což je pojem, který odmítám,“ pokračuje Břicháček a popisuje, jak práce novinářů vypadala: „Kontaktovali mě po telefonu, když jsem byl na chatě na dovolené. Druhý den byl článek na světě. Asi to spěchalo.“ Celý hon na „dezinformační weby“ je podle Břicháčka soubojem o zachování svobod. „Moje generace, která ve svobodě vyrostla, by při její obhajobě měla být zvlášť důrazná,“ vyzývá Břicháček.

Má boj proti dezinformacím sloužit k povýšení jedněch názorů za jediné správné a pravdivé, a k potlačování druhých? Kádrovaný úředník Břicháček reaguje na článek, který ho plísnil za to, kam, co a proč píše
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomáš Břicháček

Deník N o vás napsal poměrně obsáhlý článek, ve kterém kritizuje vaše propojení s weby, které označuje jako „dezinformační“. V textu ale není rozbor žádného vašeho díla, článek se omezuje na kritiku jiného obsahu těchto webů. Pokud by ovšem vaše texty kontroverzní byly, patrně by se v článku alespoň krátký úryvek objevil. Co je tedy špatně? Domníváte se, že vadí vaše „přítomnost“ na těchto webech?

Zdá se, že je to právě tak, jak říkáte. I já bych přitom čekal kritiku obsahu mých článků. Je mi ale spíše vyčítáno, že moje texty jsou k nalezení na těch či oněch názorových webech, a účast v obecně prospěšné společnosti, která jedny z takových webů provozuje. Jde tedy spíše o akt boje proti tzv. „dezinformačním webům“, což je pojem, který odmítám. 

Po konci Revue Politika a po následném rozchodu s jeho nástupnickým portálem Pravý břeh píši publicistické články primárně na svém blogu. Ten má poměrně slušnou čtenost a texty z něj přebírají různá internetová média. Některá, jako třeba Neviditelný pes, předem požádala o souhlas. Jiná se neptají – a třeba se o takovém přetištění vůbec nedozvím –, ale já jim to nevyčítám. Zájem o moje články mě obecně těší a jsem rád, když osloví co nejvíce čtenářů. Podmínkou je samozřejmě, že je řádně uveden autor a původní zdroj, tj. můj blog. V každém případě tento typ přejímání neznamená, že píšu právě pro tyto weby. – Tolik ke spojení s různými názorovými weby obecně.

Pokud jde konkrétně o Český portál, původ svojí účasti i distanci ohledně stylu a obsahu jsem podrobně vysvětlil v reakci na svém blogu. Dodal bych k tomu, že pozice člena dozorčí rady je opravdu velmi vzdálená běžnému chodu webů. Každý článek je v první řadě vizitkou svého autora a projevem jeho osobních názorů. V druhém stupni je věcí šéfredaktora daného webu, jestli takový článek otiskne. Ten přitom jistě nemusí přijímat jen články, s kterými se ztotožňuje; jeho zájmem může být dát prostor různým názorům a podnítit diskusi. Ve třetím stupni je odpovědností správní rady, aby vybrala šéfredaktora a kontrolovala jeho práci. Ve čtvrtém stupni pak dozorčí rada dohlíží na práci správní rady, a to ohledně celkové činnosti společnosti.  

V článku byly ony „dezinformační“ weby označeny rovněž jako „protievropské“. Nejde ovšem spíše o směšování dvou zcela rozdílných pojmů, tedy nelibosti k Evropě a nelibosti k Evropské unii?

Ano, to máte pravdu. Zastánci nynějšího modelu evropské integrace si pojem Evropy dlouhodobě přivlastňují a ztotožňují jej s Unií. Namísto označení kontinentu a civilizačně-kulturního prostoru nabízejí pod touto hlavičkou spojení evropských zemí do jednoho (nad)státního útvaru, vládu z jednoho centra, jednotnou regulaci, vytvoření supervelmoci. V návaznosti na to je pak třeba rozumět i jejich používání pojmů „více Evropy“, „proevropský“, „euroskeptik“ apod. Proti tomuto pojetí se už na začátku devadesátých let velmi případně ohradila Margaret Thatcherová, která řekla: „Neměli bychom nechat ty, kteří podporují myšlenku federativní Evropy, předstírat, že jsou jaksi více evropští než my ostatní. To nejsou; jsou jen více federalističtí. Na federativní struktuře není nic specificky evropského – je tomu ve skutečnosti naopak: jestli je něco evropské, pak je to národní stát.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marek Korejs

Ing. Zuzana Ožanová byl položen dotaz

náměstci

Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…