Macron jednal s Netanjahuem. Uznal právo se bránit. Ale...

28.12.2023 9:50 | Zprávy

Izraelská armáda varovala celý svět. Pokud nebude v Libanonu, na sever od našich hranic klid, postaráme se o něj sami. Válka Izraele s teroristy s hnutím Hamás by se tak přesunula vedle Pásma Gazy, Izraele a Rudého moře ještě do čtvrté oblasti. Do sousední země. V Pásmu Gazy dál teče krev a podle izraelské armády poteče ještě dlouho. Ve stejné době jednali izraelský premiér Netanjahu s francouzským prezidente Emmanuelem Macronem. Padla následující slova…

Macron jednal s Netanjahuem. Uznal právo se bránit. Ale...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Déšť u Zdi nářků v Jeruzalémě

Válka Izraele s teroristy z palestinského hnutí Hamás běží již více než dva a půl měsíce a izraelská armáda dál tvrdě tlačí na celé Pásmo Gazy. Obyvatelé středu pásma dokonce tvrdí, že v posledních dnech útoků prováděných po setmění přibývá. Mezinárodní společenství stále Izraelce vyzývá k uzavření příměří, ale dostává se jim stále stejné odpovědi. Izraelský vojenský velitel Herzi Halevi v úterý řekl, že válka potrvá mnoho měsíců. „V likvidaci teroristické organizace nelze využít žádné zkratky.“ Na Haleviho slova upozornila agentura Reuters.

Od vlády židovského státu navíc zaznělo varování, že by mohla přitvrdit i proti spojenci hnutí Hamás, proti hnutí Hizballáh, které s podporou Íránu ostřeluje Izrael z libanonského území a útočí na sever Izraele.

„Pokud svět a libanonská vláda nebudou jednat, aby zabránily palbě na obyvatele severu Izraele a aby vzdálily Hizballáh od hranic, udělají to IDF,“ řekl na tiskové konferenci s odkazem na izraelské obranné síly.

Podle serveru Times of Israel odpálili ozbrojenci hnutí Hizballáh při posledním útoku na sever Izraele celkem 34 raket. Podle izraelské strany nikdo nebyl zraněn, ale byla zničena řada budov. Rakety zasáhly města Roš Hanikra a Kirjat Šmona. Úřady v Kirjat Šmona uvedly, že na město bylo vypáleno nejméně 16 raket, ačkoli Hizballáh tvrdil, že jich celkem odpálil 30. K obětem na životech nedošlo především díky tomu, že město, kde podle serveru Times of Israel normálně žije na 20 tisíc lidí, bylo z velké části evakuováno. Izraelská armáda v reakci na útok Hizballáhu vyslala do vzduchu stíhačky, které zasáhly několik cílů v jižním Libanonu. Severní velení armády dalo také jasně najevo, že je připraveno čelit zesíleným útokům jasnou vojenskou odpovědí, bude-li třeba.

Izraelská armáda ve středu oznámila tři další vojáky zabité při akci v Gaze, což přineslo celkové vojenské ztráty v enklávě od zahájení pozemních operací 20. října na 166.

166 příslušníků ozbrojených sil Státu Izrael zaplatilo cenu nejvyšší v rámci odpovědi Izraele na barbarský palestinský útok ze 7. října 2023, při kterém teroristé z hnutí Hamás povraždili na území Izraele na 1200 lidí a 240 dalších unesli. V moci teroristů se stále nachází asi 130 rukojmích.

Ministerstvo zdravotnictví v Gaze uvedlo, že izraelské síly zabily za posledních 24 hodin 195 Palestinců a 325 zranily, čímž se zaznamenaná bilance zvýšila na 21 110 zabitých a 55 243 zraněných. Téměř všech 2,3 milionu obyvatel enklávy bylo vyhnáno ze svých domovů, a to většinou více než jednou, upozornila agentura Reuters.

IDF uvedly, že udeřily v několika oblastech Gazy, zejména kolem Al-Bureij a Chán Júnis, které označila za teroristickou základnu Hamásu. „Rozšířili jsme naši činnost a dnes jsme přidali další brigádu a pokračujeme tam s využitím nové vojenské taktiky nad zemí i pod zemí,“ řekl mluvčí IDF Daniel Hagari.

Členové Světové zdravotnické agentury se podle novinářů Agentur Reuters obávají, že zdravotnická zařízení na jihu Pásma Gazy už nezvládnou poskytovat pomoc dalším příchozím.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…