Několik desítek přítomných bylo doslova konsternováno informacemi o zásazích do svobody a nezávislosti médií, kterých se v Maďarsku dopouští premiér, vláda, významná část parlamentu a vládní strada FIDESZ.
Chytrá horákyně?
„V Maďarsku to vypadá, jako by se v poslední době nic nedělo,“ uvedla maďarská „opoziční“ novinářka v úvodu svého vystoupení. „Ale není to tak. Ten velký konglomerát, který vytvořily provládní osoby, znamená ve vlastnictví médií větší nebezpečí než dříve. Problémem je velká koncentrace. Všechny regionální noviny jsou součástí tohoto konglomerátu. K tomu pět národních deníků, dvě zpravodajské televize, několik radiostanic,“ vypočítala Maďarka. „Jedná se o dominantního hráče na maďarském mediálním trhu, což je problém sám o sobě. Dalším aspektem této situace je pozadí, na kterém se toto odehrálo. Nejednalo se o fůzi nebo akvizici. Jednalo se v rámci deseti různých majitelů médií. Představte si, že deset různých majitelů se rozhodne, že týž den věnují, nebo nabídnou – to je to slovo, které zaznělo v jejich prohlášení – mediální společnosti neziskové organizaci – státem řízené a ovládané nadaci. To je absurdní. Jedná se skutečně o něco, co je předmětem politického tlaku,“ odsoudila situaci na mediálním trhu Agnes Urbanová, kterou si do svých reportáží o Maďarsku, natáčených Lukášem Mathém, vybrala i Česká televize.
Šalamounské rozhodnutí?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala