Politik, jenž v Tyrolsku reprezentuje zdejší Zelené, Ahmet Demir dal najevo, že se mu zdá přehnaná současná debata vedená kolem muslimských plavek pro ženy, tzv. burkin, ale i jiných částí muslimských ženských oděvů. Ve snaze poukázat na absurdnost těchto debat uveřejnil na sociální síti fotografii dvou jeptišek v tradičních hábitech. Ty se nijak významně neliší od burek či burkin. Jeptišky v něm mají zakryté celé tělo vyjma obličeje.
„Tady máme dvě nositelky burky. Jsou to utlačované ženy,“ napsal na Facebooku a přidal smajlíka, aby dal najevo, že jde o nadsázku. Informaci o této kauze přinesl v angličtině server TheLocal.at. Pod statusem s fotografií ho někteří diskutující podpořili, ale jiní jeho příměr označili za absolutně nevhodný a to především vůči jeptiškám. Rakouský zelený politik fotografii stáhl, rozhořčeným diskutujícím se omluvil, ale obratem doplnil, že na svém názoru trvá.
Celý text v angličtině najdete zde
Reinhold Lopatka od rakouských Svobodných dal jasně najevo, co si o podobných názorech myslí a zdůraznil, že burky do rakouské společnosti nepatří, protože jde o symboly útlaku žen. Sluší se ovšem dodat, že samy muslimské ženy říkávají, že burky či burkini nosí dobrovolně a nikdo je k tomu nenutí. Stejně jako jeptiškám nikdo nepřikazuje, co si smí či nesmí obléct.
Prezidentský kandidát Svobodných Norbert Hofer konstatoval, že by bylo vhodné burky zakázat. Další politici tak razantní nejsou, ale ministr zahraničí Sebastian Kurz označil burku za překážku k integraci do evropské společnosti a ministr vnitra Wolfgang Sobotka konstatoval, že v některých případech je zákaz burek vhodný, ale jen v některých. Rozhodně prý nemá na mysli plošný zákaz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp