Nutno dodat, že Velké dějiny zemí Koruny české vycházely v průběhu uplynulých 15 let a právě letos vyšel poslední svazek tohoto nejrozsáhlejšího díla. V úterý byl celý komplet slavnostně pořtěn.
„Doufám, že se v tom bude nadále pokračovat, uvažujeme, že se pokusíme podchytit i období normalizace, které by mělo končit Sametovou revolucí,“ uvedl na křtu a představení celé série v Paláci Luxor historik Pavel Bělina. Prozradil, že dílo vzniklo bez nejmenší podpory jakýchkoli grantů, vlastně spíše zásluhou občanské iniciativy několika lidí.
„Musím říci, že ty občanské iniciativy se zdají vždy aktivnější. Nás se tehdy před těmi více než 15 lety sešlo taky pár lidí v hospodě a slovo dalo slovo. Netušili jsme ovšem, do jak náročného úkolu jsme se pustili. Bylo to něco jako válka – na jejímž počátku také nevíte, co všechno vás bude stát a o co vše v ní přijdete, ani jak dlouho bude trvat,“ uvedl dál historik Bělina. Vysvětlil, že posláním jejich vytvořeného díla je mimo jiné rehabilitovat minulost.
„Ono se totiž o některých obdobích stále nechce někomu vůbec hovořit. A to nemám na mysli jen ta z minulosti poměrně nedávné,“ podotkl Bělina. V tom ho podpořil i zakladatel a majitel Nakladatelství Paseka (které unikátní sérii vydalo) Ladislav Horáček.
„Snad se nám podařila vystihnout cesta k jakési samoočistě národa. A pokud ne hned, věřím, že snad později bude možnost slavit,“ doplnil Bělinu Ladislav Horáček.
Bělina dále připomněl, že představení celého kompletu českých dějin se konalo přesně v den, kdy se nejen otevírají první svatomartinská vína, ale také v den, v kterém uplyne (11.11.) přesně 90 let od posledního výstřelu 1. světové války. Zároveň pak připomněl, že přesně před 15 lety byla pokřtěna první kniha celého díla.
Překonat stín „Ministerstva pravdy“ bylo náročné
„Dá se říci, že původně mělo být dílo pouze desetisvazkové. Ovšem na počátku jsme pouze tušili, že práce to bude náročná. Ostatně bylo to takové období, které se dá přirovnat k té době těchto dnů před 25 lety, když jsme najednou po Sametové revoluci nevěděli, jakým směrem a jak se dát. Věděli jsme snad jen to, co kdysi napsal George Orwell – totiž, že jakési Ministerstvo pravdy u nás tehdy existovalo a mělo tudíž snahy historii ovlivňovat. Proto bylo těžké ji popsat a přiblížit postupně tak, aby nebyla ideologicky ovlivňována a byla pravdivá,“ konstatoval Bělina.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Alena Hechtová