Mnohá odvětví sčítají škody za tento a předešlý rok. Těžce zasažen byl třeba cestovní ruch, loni vyjelo do ciziny s cestovkami pětkrát méně Čechů než před covidovou krizí. Stejně tak trpěly domácí turistické destinace a s nimi veškerý navazující sektor služeb. Co by měla vláda udělat, aby nyní podnikatelům pomohla s rychlou obnovou?
Vláda by hlavně měla přestat s chaotickým vydáváním zmatených opatření, která v jednu chvíli platí a druhý den už je vše jinak. Ponechat ještě po nějakou dobu jako standard rozumná zvýšená hygienická opatření v podobě rozestupů, ochrany dýchacích cest a dezinfekce, ale určitě zrušit nesmyslnou šikanu v podobě testů do restaurací nebo na kulturní akce konané venku. Co se týká konkrétně cestovního ruchu, tak určitě podpořit domácí turistiku, ale to bude stačit zrušit šikanující opatření a lidé už se po naší krásné zemi rozjedou sami, je tu rozhodně co objevovat.
Na povrch prosakují varovné signály o zdražování potravin či energií. Mnoho rodin má kvůli covidu již nyní finanční potíže. Hrozí v této souvislosti, že mnozí přestanou být schopni řádně splácet své závazky, protože jim zdraží pokrytí základních potřeb? Jak tuto věc řešit?
Tématem mého prvního blogu tohoto roku byla právě inflace, zda nás sežere, a ačkoli mi mnozí vyčítali, že masivní růst cen nehrozí, tak v obchodech s potravinami to vypadá, že nejen hrozí, ale už začal. Určitě je pro rodiny ve finanční nouzi toto zdražování dalším hřebíčkem do rakve v jejich schopnosti splácet své závazky. Řešení není jednoduché, protože část cen jako například rostoucí cenu ropy a s tím spojené rostoucí ceny dalšího zboží nemůžeme ovlivnit. Co by se z hlediska potravin ovlivnit dalo, je podpora místní zemědělské produkce, kdy by naše základní potraviny měly být levnější než ty z dovozu.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marek Korejs