Sobotka i Merkelová ve svých shrnutích čtvrtečního jednání nejprve vyzdvihli oblasti, v nichž obě země úspěšně spolupracují, jako jsou hospodářství, infrastruktura, věda a výzkum či bezpečnostní oblast a zdůraznili, že do budoucna tuto spolupráci hodlají dále rozšiřovat.
Německá kancléřka rovněž ve svém projevu ocenila premiéra Bohuslava Sobotku, který se prý osobně zasadil o to, aby se česko-německé vztahy zlepšily.
Vzájemné vztahy obou zemí nicméně kalí migrační krize, kde se Česko s Německem rozchází v pohledu na povinné kvóty na přerozdělování uprchlíků. Česko s nimi nesouhlasí. Kancléřka na toto konto uvedla, že Česko se nachází ve středu Evropské unie, a proto toto téma vnímá jinak než okrajové státy schengenu, které čelí náporu uprchlíků. Merkelová nicméně věří, že se podaří rozdílné názory překonat a problém s migrací vyřešit.
Český premiér objasnil, že obavy lidí ve střední a východní Evropě plynou z toho, že uprchlíci přicházejí z nábožensky a kulturně odlišných oblastí, kde ještě navíc působí celá řada teroristických skupin. Strach Středo- a Východoevropanů rovněž dle Sobotky posilují nepovedené případy integrace přistěhovalců v zemích západní Evropy, které ústí v radikalizaci druhé či třetí generace migrantů.
Na závěr představitelé vlád odmítli zmírnění protiruských sankcí. Merkelová i Sobotka soudí, že bez pokroku v plnění minských dohod nelze hovořit o revizi sankcí, k čemuž prozatím nedošlo. Kancléřka poukázala na to, že na Ukrajině v létě došlo spíše ke zhoršení situace.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: luš