Pehe vysvětloval, proč podle něj německá kancléřka v minulých dnech objížděla středoevropské země. „Myslím, že Angela Merkelová přijela, protože Evropská unie řeší celou řadu krizových situací a po celém kontinentu se ozývá volání po tom, aby to někdo takříkajíc vzal do rukou, aby se ti hlavní politici chovali jako lídři, takže je to určité vyslyšení poptávky. Merkelová se toho ujala, což samozřejmě není příliš lichotivá vizitka pro Slovensko, protože Slovensko je předsednickou zemí Evropské unie a to, co dělá Merkelová, by měl dělat předseda slovenské vlády Fico. Měl by objíždět země Unie a vyjednávat o agendě bratislavského summitu, který se bude zabývat jak otázkami vystoupení Velké Británie, tak imigrací. Merkelová a spolu s ní ostatní lídři velkých západních zemí si ale evidentně nemyslí, že Slovensko a slovenský premiér mohou momentálně tuto roli zprostředkovat,“ uvedl Pehe.
Celý text je ZDE
Merkelová zachránila schengenský prostor
Vrátil se také k tomu, že Merkelová loni uprchlíky do Německa pozvala. „Neměli bychom zapomínat na to, že už před tím, než Merkelová učinila toto takzvané pozvání, v Evropě již bylo v roce 2015 800 tisíc uprchlíků a za celý rok 2014 do Evropy jich přišlo více než 600 000, takže ona v podstatě obrovským způsobem ulehčila zemím na balkánské trase. Mohla jednoduše říci – a bylo by zcela v souladu s mezinárodním právem – „my jsme až skoro poslední země na trase mezi námi a Tureckem a Řeckem. Na ní je asi deset nebo patnáct bezpečných zemí, takže vy se o ně postarejte a my si v Německu umyjeme ruce, zavřeme hranice a budeme se dívat, jak si s tím poradíte. Namísto toho řekla ‚dobře, pošlete nám je do Německa‘ a tím vlastně zachránila schengenský prostor a ulevila zemím, které by dnes byly v obrovské humanitární katastrofě.“
Vítězství Marine Le Pen by mělo pro EU vážné důsledky
Okomentoval také nadcházející druhé kolo prezidentských voleb v Rakousku a budoucí prezidentské volby ve Francii: „Víme, že třeba po opakovaných volbách v Rakousku prezidentský kandidát Svobodných Hofer má šanci na vítězství a to může mít určité dopady na to, jak se bude Rakousko chovat v Evropské unii. Na druhou stranu si nemyslím, že by situace v Rakousku byla o moc horší, než když byl prezidentem Kurt Waldheim. Když se podíváme na takovou zemi jako je Francie, tak tam by případné vítězství v parlamentních volbách nebo prezidentských volbách Marine Le Pen mělo asi pro Evropskou unii vážné důsledky. Nejsem si ale úplně jist, do jaké míry by tyto země i při případném úspěchu krajních stran jako celek chtěly opouštět Evropskou unii, protože třicetiprocentní úspěch Národní fronty ve Francii v parlamentních volbách nebo prezidentské vítězství nutně neznamená, že by většina Francouzů podporovala opuštění EU. Každopádně by to mělo dopady na to, jak funguje Brusel a celá Evropská unie. Těžko si třeba představit za takové situace nějaké konstruktivní pokračování německo-francouzského partnerství.“
Duo Zeman–Babiš by mohlo napáchat velké škody
Vyjádřil také obavy z toho, kdyby došlo ke kombinaci volebního úspěchu Andreje Babiše a prezidentského úřadu v rukou Miloše Zemana. „Mocenské duo Babiš–Zeman by mohlo skutečně napáchat poměrně velké škody na parlamentní demokracii,“ obává se Pehe. „Pokud by vyhrál Andrej Babiš, ale neměl by parlamentní většinu, tak s pomocí Hradu by mohlo dojít k pokusu nějakým způsobem parlamentní demokracii opět osekat nebo obejít. To by bylo pro Českou republiku katastrofální a tím bychom se bohužel zařadili k těm třem ostatním visegrádským zemím, které mají s dodržováním pravidel liberální demokracie velké problémy,“ dodal Pehe.
Aby se zabránilo opětovnému zvolení Miloše Zemana, měl by se najít kandidát, který by měl typologicky jako Jan Švejnar dokázat vedle umírněné pravice oslovit i levý střed.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam