Mezi Sobotkou a Babišem se teď něco strhne, referují noviny po sjezdu ČSSD. A je toho ještě mnohem víc

16.03.2015 8:14 | Zprávy

Pondělní tisk přináší obsáhlé zhodnocení 38. sjezdu ČSSD. Ústředním motivem analýz a komentářů je premiér a staronový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka, jenž prý ze sjezdu odešel posílen. Na růžích ale zřejmě ustláno mít nebude. Čeká ho prý tvrdý souboj s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem a pozor by si měl dát i na vnitrostranickou opozici.

Mezi Sobotkou a Babišem se teď něco strhne, referují noviny po sjezdu ČSSD. A je toho ještě mnohem víc
Foto: Hans Štembera
Popisek: Staronový předseda ČSSD Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka je napříč pondělním tiskem hodnocen jako jasný vítěz sociálnědemokratického sjezdu. Získal silný mandát k vedení ČSSD, do vedení si prosadil své lidi a nakonec prošla i změna stanov, byť v omezenější formě, než jaká byla původně navrhována.

Čas na oddech ale Sobotka dle tisku mít nebude. Noviny ze „stáje“ předsedy hnutí ANO Andreje Babiše – MF Dnes a Lidové noviny – shodně podotýkají, že posílená vnitrostranická pozice zřejmě povede k tomu, že se premiér bude snažit „zatápět“ svému největšímu konkurentovi Andreji Babišovi, který si to prý nenechá líbit a dá se tedy čekat tvrdý střet.

Bitevních polí se dle tisku nabízí celá řada. Ať už na poli legislativy, kde by se ČSSD mohla pokusit prosadit opatření zvyšující výdaje státu v podobě nejrůznějších dávek a úlev, což je v ostrém kontrastu s filozofií hnutí ANO či ve volební kampani před senátními a krajskými volbami, které Česko čekají za rok a půl.

Sobotka by si dle tisku měl dát pozor i na oponenty uvnitř vlastní strany. Nebezpečí hrozí údajně zejména ze strany krajských zastupitelů, kteří nemají zastoupení ve výhradně pražském předsednictvu ČSSD a mohli by tak případný neúspěch v krajských volbách 2016 dát svému předsedovi „sežrat“.

Lidové noviny rovněž poukazují na Jeronýma Tejce, jednoho z lánských „pučistů“, jehož vliv uvnitř strany by po víkendovém sjezdu mohl sílit. Sociálnědemokratický politik sice neuspěl ve volbě statutárního místopředsedy ani ve volbě řadového místopředsedy, ale podle výsledků jedné z voleb za ním údajně stojí 335 z více než 700 delegátů. Samotný Tejc hovoří o restartu politické kariéry a staronovému předsedovi již vyslal rázné varování. Tím, že Sobotka obsadil svými lidmi všechny pozice ve vedení, prý bude jakýkoli neúspěch padat na premiérovu hlavu. „Nese odpovědnost za každého z místopředsedů, kterého si prosadil. A samozřejmě jakékoliv zaváhání tohoto týmu nebo někoho z nich nemůže být přičítáno komukoliv jinému,“ prohlásil Tejc.

 

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: luš

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

21:15 Selhání ČT. Takto se letos chovali k muži, kterého vyznamenal britský král

Zakladateli britské organizace The Free Speech Union, přispěvateli do časopisu The Spectator a novin…