„Ono je dost obtížné vyznat se v chování Severní Koreje, ale stejně tak je bohužel obtížné vyznat se v chování Donalda Trumpa,“ upozornil Romancov. Teoreticky je možné, že uvnitř KLDR došlo nebo dochází k nějakému vnitřnímu politickému střetu a tamní režim není tak čitelný jako dřív. Romancov v této souvislosti zopakoval, že nejistotu dnes vyvolává i jednání USA. „Bohužel nevíme, co může udělat Donald Trump,“ řekl.
Teď bude na Číně, aby předvedla svůj um
Černý Petr je ovšem v rukou komunistické Severní Koreje, která znovu urychluje zbrojení a KLDR se stává hrozbou pro bezpečnost ve světě. Na tom se shodnou USA, Rusko i Čína. Samozřejmě že KLDR není schopná zničit celý svět, ale může zaútočit na Jižní Koreu, která by v tom posléze nebyla sama. Američané v minulosti opakovaně Jihokorejce o tom ujistili. „Právě z tohoto pohledu je to pro celý svět obrovsky nebezpečná situace,“ varoval Romancov.
Svůj um by měla předvést také Čína, která je vnímána jako ochránce severokorejských komunistů. Čínští komunisté by proto měli dostat prostor k tomu, aby urovnali situaci. Alespoň se prý ukáže, zda Čína opravdu dokáže udržet klid na svém zadním dvorku, dodal Romancov.
Svět nemá moc možností, jak na KLDR tlačit. Jedním z nástrojů jsou sankce, jenže sankce dopadají vždy nejvíc na prosté obyvatele země, kteří mají jen tu smůlu, že se narodili právě v totalitní komunistické Severní Koreji. To je něco, co se v historii znovu a znovu opakuje. „Koneckonců, jedno staré české přísloví říká, že až bude válka, tak tlustí budou hubení a hubení budou studení,“ pravil Romancov.
Pár slov pronesl host také na adresu Západu, kterému se často vyčítá, že světu vnucuje konstrukt lidských práv a model západní liberální zastupitelské demokracie. Romancov uznává, že tyto výčitky jsou částečně oprávněné. Jedním dechem ovšem dodává, že drtivá většina členských zemí OSN o sobě tvrdí, že jsou demokraciemi. Demokracii má v názvu i Korejská lidově demokratická republika, tedy totalitní Severní Korea. A pokud se většina zemí formálně hlásí k demokracii, tak Západ upozorňuje na to, jak taková demokracie reálně vypadá.
„Je zapotřebí si uvědomit, že celý konstrukt lidských práv je bytostně západní. Je to konstrukt, který se rodil s vědomím obludných světových válek,“ podotkl Romancov.
Vláda silné ruky nikam nevede. Podívejte se na Rusko
Mnoho lidí sice volá po vládě silné ruky a vůdcích, kteří vymetou korupci, jenže tenhle model zpravidla nefunguje. „Stačí se podívat na Rusko, kde už sedmnáctým rokem vládne Vladimir Putin, a v té zemi se nedaří lautr vůbec nic,“ udeřil Romancov. Ruská ekonomika trpí, lidé jsou stále stejně chudí, celá řada těhotenství ruských žen končí uměle vyvolaným potratem a tak podobně. Rusko na tom podle Romancova prostě není vůbec dobře, a kdo to chce vidět, tak to vidí.
Kdo to vidět nechce, může se opájet třeba tím, jak Putin jezdí na koni a učí ptáky létat a nechává stavět vysoké budovy v Moskvě. Na oko se tedy Rusku daří, ale otázka je, zda tento úspěch nestojí jen na hliněných nohou.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp