Prezident republiky uděluje a propůjčuje státní vyznamenání, stojí v ústavě. A poslankyně STAN Barbora Urbanová se rozhodla navrhnout Petru Pavlovi, aby letos bylo nahrazeno „mnoho promarněných příležitostí ocenit ty, kteří se podíleli a podílejí na tom, abychom stále žili ve svobodné a demokratické zemi, pro které slovo ‚hodnoty‘ není prázdné,“ jak napsala v tiskovém prohlášení rozeslaném médiím.
Podle Urbanové „všichni cítíme“, že je třeba zapomenout na promarněné roky a oslavit jmenované zachránce demokracie. O to více se prý poslankyně bude na letošní 28. říjen těšit.
Proto poslankyně STAN využívá svého práva a navrhuje pět osobností.
Na prvním místě je to Petr Pithart, který má obdržet Řád Tomáše Garrigua Masaryka. Ten, jak Urbanová zdůrazňuje, je pro osobnosti, které se vynikajícím způsobem zasloužily o rozvoj demokracie, humanity a lidských práv.
„Tomuto českému politikovi a vysokoškolskému pedagogovi, signatáři Charty 77, prvnímu předsedovi polistopadové české vlády v rámci federace a prvnímu předsedovi Senátu České republiky, který se jako politik i pedagog významně zasloužil o budování demokratických institucí našeho státu a zvyšování politické kultury i vzdělanosti v otázkách politiky, vyznamenání patří,“ zdůvodňuje.
Stejný řád TGM má obdržet i Daniel Kroupa, „politik a chartista“, za svou celoživotní činnost, kterou se podle Urbanové významnou měrou zasadil o vybudování moderního a svobodného českého státu.
Do třetice Řád Tomáše Garrigua Masaryka, tentokrát má být udělen Jiřímu Bradymu, politickému vězni druhé světové války. Připomíná vzdělávací projekt Hanin kufřík, který propagoval po celém světě a ten se díky tomu mohl dozvědět, jak zničující je nenávist a totalita.
Čtvrtý nominovaný je znám pod přezdívkou Kovy, Medaili Za zásluhy by ale měl přebírat na občanské jméno Karel Kovář. Jako youtuber a influencer podle Urbanové přispívá k tomu, aby se mladá generace zajímala o dění kolem sebe.
Kovy vysvětluje mladé generaci prezidentské volby:
Pátým nominantem poslankyně je Věslav Michalik. Zemřelý starosta Dolních Břežan byl jejím sousedem a kolegou ze základní organizace hnutí STAN. Současně připomíná vlivného zákulisního hráče hnutí STAN jako „investora a vědce“.
Zdůrazňuje jeho přínos domovské obci, ze které prý vybudoval „české Silicon Valley“ a prosazením odvážných architektonických řešení vizionářsky posunul vnímání veřejného prostoru, který podle Urbanové do Dolních Břežan jezdí obdivovat turisté z celého světa.
Věslav Michalik patřil k zakladatelům a nejvlivnějším členům hnutí Starostové a nezávislí, předseda Vít Rakušan o něm hovořil jako o svém politickém otci.
Přesto politické kariéra někdejšího vědce a finančníka dosáhla maximálně na úroveň náměstka středočeské hejtmanky. Postup do nejvyšší politiky mu vždy zmařily finanční skandály.
V roce 2010 byl vyškrtnut z druhého místa sněmovní kandidátky TOP 09 a STAN, když se v médiích objevily informace o jeho trestním stíhání pro daňový únik ve výši desítek milionů korun.
Po volbách 2021 jej chtěl Petr Fiala jmenovat ministrem průmyslu a obchodu, ale objevilo se hned několik skandálů. Například jeho podnikání v solárním byznyse psané na rodinné příslušníky, nebo finanční toky do daňových rájů. Rovněž se zjistilo, že několik firem, kterým měl v minulosti pomoci svými kontakty, nyní v kampani podporovalo jeho hnutí.
Po několika týdnech, kdy se média plnila skandály, se Fiala rozhodl místo Michalika jmenovat veřejnosti neznámého bankéře Jozefa Sikelu.
Věslav Michalik nečekaně zemřel na inkfart vloni v červnu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jav
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.