Server Notes from Poland upozornil, že u našich severních sousedů hodlají bojovat za polskou výjimku z migračního paktu EU. Kvůli situaci na polsko-běloruské hranici, kde se Polsko dlouhodobě potýkalo s přílivem migrantů z Běloruska a kvůli pomoci, kterou poskytují Ukrajincům prchajícím před ruským válečným barbarstvím.
„Situace na polsko-běloruských hranicích je tak jedinečná, že jakákoli řešení migračního paktu by toto specifikum měla brát v úvahu,“ řekl v Bruselu ministr vnitra Marcin Kierwiński. „Polsko bude bojovat za to, aby bylo jednoduše vyjmuto z těchto (relokačních) mechanismů. … Polsko přijalo válečné uprchlíky; jsme zemí, která Ukrajině nejvíce pomáhá. A doufáme, že k nám bude v tomto ohledu přistupováno velmi individuálně,“ pokračoval ministr s tím, že „je škoda, že se o tyto podmínky nepostarala minulá vláda“ při jednání o paktu. „Překvapuje mě, že se tím politici PiS nezabývali. Mají plná ústa frází, ale pokud jde o péči o polské zájmy, neudělali vůbec nic,“ prohlásil Marcin Kierwiński v rozhovoru s Bogdanem Rymanowskim v pořadu Gość Radia Zet. Toto vyjádření převzal také server 300polityka.
Narážel tady na vládu dnes opoziční strany Právo a spravedlnost v čele s tehdejším premiérem Morawieckim.
Stávající premiér Donald Tusk krátce po nástupu do úřadu prohlásil, že Polsko „nepřijme jediného migranta“ v rámci tohoto schématu.
„Brutální pravdou“ je, že „přežití západní civilizace“ závisí na prevenci „nekontrolované migrace“, měl před časem říct Tusk. „Musíme se probudit a pochopit, že musíme chránit naše hranice... nebo se náš svět zhroutí,“ dodal.
Následující měsíc se proti paktu postavil polský velvyslanec při EU, ale byl schválen většinou členských států.
Aby pakt vstoupil v platnost, musí ho schválit Evropský parlament, k čemuž by mělo dojít tento měsíc nebo nejpozději v dubnu, uvádí Polskie Radio. Prvek přemístění paktu však bude realizován až za další dva roky.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.