„Migranti – ať již prchají před válkou či sociální deprivací nebo jsou teroristé – se chovají logicky. Ten, kdo se chová absurdně, je Brusel a Berlín a s nimi někteří politici u nás. Selhání některých tradičních politických stran je očividné nejen ve vztahu k migrační krizi. Zdá se, že prostor pro vznik nových uskupení typu Alternativy pro Německo vykryly u nás existující politické strany a hnutí. Jistě i díky rétorice Andreje Babiše,“ upozorňuje Krejčí.
Otázka je, zda téma migrace táhne voliče natolik, aby opravdu přišli k volbám. Především u druhého kola senátních voleb bývá totiž volební účast velmi nízká. Podle Krejčího to ukazuje, že lidé senátu jakožto instituci nedůvěřují. On sám má senát za zbytečný.
„Nesmíme zapomínat, že diskuse o jeho smyslu nikdy nebyla ukončena – pouze jedna názorová skupina byla umlčena. Senát jako druhá komora má smysl jen ze dvou důvodů. Především to může být poradní sbor moudrých, jak se o to pokoušel římský senát v dobách království nebo jak to předstírá Sněmovna lordů ve Velké Británii,“ vysvětluje politolog. Druhým důvodem pro existenci senátu je pak složitost společnosti. V USA či Rusku dvě parlamentní komory slouží k tomu, aby v maximální možné míře odrážely rozmanitost tamních společností. Česká republika je však jednotným státem bez federativního uspořádání, kde podle Krejčího stačí k politické reprezentaci obyvatel dolní komora našeho parlamentu – Poslanecká sněmovna.
Pokud o tom někdo pochybuje, nechť se podívá na Slovensko, doporučuje Krejčí. Tam senát nemají a nezdá se, že by kvůli tomu nějak trpěli. Slováci nemají méně kvalitní zákony než my. Až do roku 1996 se i Česko obešlo bez senátu. A pokud už je v Česku přijat nějaký nekvalitní zákon, máme tu ještě prezidentské veto či zásah Ústavního soudu ČR. Prezident i Ústavní soud mohou napomoci nápravě „legislativních zmetků“.
Krejčí také doporučuje čtenářům, aby neklesali na mysli. Ve Švédsku si sami politici senát zrušili a v Itálii se teď debatuje o ústavní reformě, která by mohla senát notně zeštíhlit a celkově změnit. Teoreticky tedy mohou i čeští politici se senátem něco udělat.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp