Milá EU... To zrovna! „Ani peníze z automatu si nemohli vybrat,“ varuje Saša Tomský

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

24.05.2021 16:10 | Zprávy

Hostem v pořadu Kupředu do minulosti byl nakladatel a politolog dlouhou dobu žijící ve Velké Británii, Alexander Tomský. Brexit prý oslavil, chtěla ho jak konzervativní inteligence, tak i dělníci. Motivací byla dle něho suverenita. Česká republika si údajně ale odchod dovolit nemůže, protože by s námi zametli jako s Řeckem, protože EU není laskavá a milá. „Mírné impérium a ideologický konstrukt,“ říká v rozhovoru.

Milá EU... To zrovna! „Ani peníze z automatu si nemohli vybrat,“ varuje Saša Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský

Odchod Británie z EU Tomský dle svých slov oslavil. Na otázku, zda je evropský projekt špatný jen pro Brity nebo obecně pro všechny, Tomský odvětil: „Obecně, je to naprosto nesmyslný projekt. Můžeme mít mnoho pochopení, proč to vzniklo po válce – vypukla studená válka, šest malých států se krčilo před Sovětským svazem. Má to mnoho důvodů, které jsou polehčujícími okolnostmi, ale projekt stále těsnější unie, vybudování nového superstrátu a potlačení národních států – a vytvořit jakýsi globální systém světa pravidel, a pravděpodobně i globální vlády, to je imperiální projekt.“

Myšlenka sjednocené Evropy je podle Tomského velice stará. Jde dle jeho vlastních slov o stín staré římské říše. Evropská unie je dle něj, ve srovnání s napoleonským nebo později hitlerovským impériem, jen mírným pokusem o impérium. Síla Evropy, jako kolébky západní civilizace, dle jeho názoru ale vždy spočívala právě v rozdrobenosti na mnoho malých a sobě konkurujících států. „Ale je otázka, do jaké míry může být federální stát skutečně státem mnoha národů, řekněme jako v Americe. To nelze, a máme tady problém, že celý génius Evropy, obrovský úspěch nejenom umění, architektury, vědy, ale i techniky, způsobila rozdrobenost Evropy na mnoho států. V tom vidím genialitu génia loci, který způsobil obrovský úspěch západní civilizace, která ovládla skoro celý svět,“ uvedl politolog.

Kdo podle Tomského v Británii vlastně hlasoval pro odchod z EU? Politolog zdůraznil, že anglická politická elita byla masivně prounijní. „A v Anglii přetrvala, jak už si všiml svého času George Orwell, velmi vlastenecká patriotická dělnická třída, která převážně volila brexit, a k nim se přidalo 20 procent konzervativní inteligence. Kdyby tam tato konzervativní inteligence nebyla, tak by k tomu nedošlo. A kdyby nebylo dělníků, tak by k tomu také nedošlo.“ To, že by pro brexit volili hlavně staří lidé, označil Tomský za pomluvy a statistický klam, protože dle jeho názoru chodí staří lidé obecně více k volbám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Je pravda, že jste byl člen Pirátů?

A jak se to stalo, že jste od Pirátů přešel ke komunistům? Nebo podle vás platí, že Piráti jsou vlastně novodobý komunisté, jak mnozí tvrdí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

20:30 „Mohli to zablokovat. Neudělali vůbec nic.“ Macinka se neudržel, když došlo na Fialu v Bruselu

V podcastu Datarun moderovaném komentátorem Thomasem Kulidakisem usedl předseda Motoristů sobě Petr …