Milá EU... To zrovna! „Ani peníze z automatu si nemohli vybrat,“ varuje Saša Tomský

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

24.05.2021 16:10 | Zprávy

Hostem v pořadu Kupředu do minulosti byl nakladatel a politolog dlouhou dobu žijící ve Velké Británii, Alexander Tomský. Brexit prý oslavil, chtěla ho jak konzervativní inteligence, tak i dělníci. Motivací byla dle něho suverenita. Česká republika si údajně ale odchod dovolit nemůže, protože by s námi zametli jako s Řeckem, protože EU není laskavá a milá. „Mírné impérium a ideologický konstrukt,“ říká v rozhovoru.

Milá EU... To zrovna! „Ani peníze z automatu si nemohli vybrat,“ varuje Saša Tomský
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog a nakladatel Alexandr Tomský

Odchod Británie z EU Tomský dle svých slov oslavil. Na otázku, zda je evropský projekt špatný jen pro Brity nebo obecně pro všechny, Tomský odvětil: „Obecně, je to naprosto nesmyslný projekt. Můžeme mít mnoho pochopení, proč to vzniklo po válce – vypukla studená válka, šest malých států se krčilo před Sovětským svazem. Má to mnoho důvodů, které jsou polehčujícími okolnostmi, ale projekt stále těsnější unie, vybudování nového superstrátu a potlačení národních států – a vytvořit jakýsi globální systém světa pravidel, a pravděpodobně i globální vlády, to je imperiální projekt.“

Myšlenka sjednocené Evropy je podle Tomského velice stará. Jde dle jeho vlastních slov o stín staré římské říše. Evropská unie je dle něj, ve srovnání s napoleonským nebo později hitlerovským impériem, jen mírným pokusem o impérium. Síla Evropy, jako kolébky západní civilizace, dle jeho názoru ale vždy spočívala právě v rozdrobenosti na mnoho malých a sobě konkurujících států. „Ale je otázka, do jaké míry může být federální stát skutečně státem mnoha národů, řekněme jako v Americe. To nelze, a máme tady problém, že celý génius Evropy, obrovský úspěch nejenom umění, architektury, vědy, ale i techniky, způsobila rozdrobenost Evropy na mnoho států. V tom vidím genialitu génia loci, který způsobil obrovský úspěch západní civilizace, která ovládla skoro celý svět,“ uvedl politolog.

Kdo podle Tomského v Británii vlastně hlasoval pro odchod z EU? Politolog zdůraznil, že anglická politická elita byla masivně prounijní. „A v Anglii přetrvala, jak už si všiml svého času George Orwell, velmi vlastenecká patriotická dělnická třída, která převážně volila brexit, a k nim se přidalo 20 procent konzervativní inteligence. Kdyby tam tato konzervativní inteligence nebyla, tak by k tomu nedošlo. A kdyby nebylo dělníků, tak by k tomu také nedošlo.“ To, že by pro brexit volili hlavně staří lidé, označil Tomský za pomluvy a statistický klam, protože dle jeho názoru chodí staří lidé obecně více k volbám.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: AZy

Ing. Lumír Aschenbrenner byl položen dotaz

Green Deal

Je nějaká šance, že to zelené šílenství skončí? Vždyť pokud budeme jediný, kdo mu podlehne, tak planetu to nezachrání a nás to žene jen do zkázy. Nebo myslíte, že nám lidem přinese něco dobrého? Co? Už takhle je naše ekonomika dost nekonkurence schopná – to je jen samé omezení, nařízení a byrokracie...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

F-35 a Vetchého spolek. Vitásková má práci pro „orgány“

7:17 F-35 a Vetchého spolek. Vitásková má práci pro „orgány“

Nákupem amerických stíhaček F-35 a dodáváním dronů na Ukrajinu se budou zabývat orgány činné v trest…