Odchod Británie z EU Tomský dle svých slov oslavil. Na otázku, zda je evropský projekt špatný jen pro Brity nebo obecně pro všechny, Tomský odvětil: „Obecně, je to naprosto nesmyslný projekt. Můžeme mít mnoho pochopení, proč to vzniklo po válce – vypukla studená válka, šest malých států se krčilo před Sovětským svazem. Má to mnoho důvodů, které jsou polehčujícími okolnostmi, ale projekt stále těsnější unie, vybudování nového superstrátu a potlačení národních států – a vytvořit jakýsi globální systém světa pravidel, a pravděpodobně i globální vlády, to je imperiální projekt.“
Myšlenka sjednocené Evropy je podle Tomského velice stará. Jde dle jeho vlastních slov o stín staré římské říše. Evropská unie je dle něj, ve srovnání s napoleonským nebo později hitlerovským impériem, jen mírným pokusem o impérium. Síla Evropy, jako kolébky západní civilizace, dle jeho názoru ale vždy spočívala právě v rozdrobenosti na mnoho malých a sobě konkurujících států. „Ale je otázka, do jaké míry může být federální stát skutečně státem mnoha národů, řekněme jako v Americe. To nelze, a máme tady problém, že celý génius Evropy, obrovský úspěch nejenom umění, architektury, vědy, ale i techniky, způsobila rozdrobenost Evropy na mnoho států. V tom vidím genialitu génia loci, který způsobil obrovský úspěch západní civilizace, která ovládla skoro celý svět,“ uvedl politolog.
Kdo podle Tomského v Británii vlastně hlasoval pro odchod z EU? Politolog zdůraznil, že anglická politická elita byla masivně prounijní. „A v Anglii přetrvala, jak už si všiml svého času George Orwell, velmi vlastenecká patriotická dělnická třída, která převážně volila brexit, a k nim se přidalo 20 procent konzervativní inteligence. Kdyby tam tato konzervativní inteligence nebyla, tak by k tomu nedošlo. A kdyby nebylo dělníků, tak by k tomu také nedošlo.“ To, že by pro brexit volili hlavně staří lidé, označil Tomský za pomluvy a statistický klam, protože dle jeho názoru chodí staří lidé obecně více k volbám.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: AZy