Na úvod podotkl, že strany tvořící koalici ve sněmovně, tedy ČSSD, ANO a KDU-ČSL, mají většinu i v horní komoře. Následně znovu volal po tom, aby Senát dostal více času na projednání zákonů. „My víme, že by některé návrhy chtěly více konzultací, a to i s odbornou veřejností,“ poznamenal.
Senát není hlavní politické kolbiště
„Konkrétní čísla prokazují, že Senát našel v návrzích zákonů mnoho chyb a následně je vrátil do poslanecké sněmovny. A za druhé je Senát důležitou podmínkou kontinuity demokracie a pojistkou i v případě, že je rozpuštěna Poslanecká sněmovna, jak se ukázalo loni,“ podotkl dále předseda Senátu, který v horní komoře zasedá od počátku. V posledních letech se prý senátory stávají lidé, kteří nejsou tolik spjati s celostátní politikou, takže si s sebou nesou určitý nadhled.
„Senát není hlavní politické kolbiště, neodehrávají se tam výrazné střety a já jsem tomu rád. Novináři si všímají neslušných slov, ale slušné jednání už novináře moc nezajímá, je to škoda,“ posteskl si dále host. Je to prý jeden z faktorů, proč není volební účast při volbách do Senátu tak vysoká. Jak to změnit? Podle Štěcha především motivací. Lidé by mohli za volby získat nějaký bonus, jako např. den volna, pokud by šli volit.
Situace v ČSSD
Politik se vyjadřoval i k vnitřní situaci v ČSSD. Sám nechce kandidovat do nejvyššího vedení strany a je připraven naslouchat přáním současného předsedy a premiéra Bohuslava Sobotky, který by si měl sám vybrat svůj tým. Pouze pokud by si to Sobotka výslovně přál, Štěch by uvažoval o kandidatuře na post místopředsedy. Jinak ale nechtěl příliš rozebírat, koho by si přál ve vedení. Kritická slova ovšem padla na hlavu ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD).

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp