Milan Syruček vydal novou knihu, i kardinál Duka dorazil. Ale došlo i na Putina

27.09.2024 19:05 | Reportáž

Odsun Němců po druhé světové válce byla nezbytná věc, kterou navrhli samotní Američané. Proč francouzský prezident Hollande nechtěl v Praze bustu generála de Gaulla, který měl mj. za svého bodyguarda Čecha. První zkoušku jaderné zbraně neudělali Američané, ale hitlerovské Německo. Na představení nové knihy bývalého novináře a spisovatele literatury faktu, 92letého Milana Syručka, byl přítomen i kardinál Dominik Duka, jenž zavzpomínal na své mládí. Kdo ví, že jugoslávský vůdce Tito pracoval v královédvorské Škodovce? Je Solženicyn druhý Rasputin? Vladimíra Putina prý ještě čeká nejspíš dalších jedenáct let „panování“.

Milan Syruček vydal novou knihu, i kardinál Duka dorazil. Ale došlo i na Putina
Foto: Václav Fiala
Popisek: Milan Syruček a Dominik Duka

Několik desátek lidí, kteří dorazili do ATOM MUZEA v Míšově na jižním Plzeňsku, do bývalého depotu sovětských jaderných raket, si s chutí vyslechlo oba vzácné hosty. Poprvé se tu byla představena nejnovější kniha Milana Syručka Archivy vydávají svá svědectví.

„Říkali jsme si, že by bylo dobré mít v Praze bustu de Gaulla, když už je tady ta s Mitterrandem. On tehdy přijal naše chartisty, mezi kterými byl také Václav Havel a samozřejmě i Václav Malý. Sbírka byla velmi úspěšná, ale kámen úrazu byl, že pan prezident Hollande nedovolil, aby tam busta byla. Skončilo to tedy tak, že je na Barrandově. Na Vyšehradě nás čekal pirát, vidíte, jak je to dnes aktuální,“ konstatoval kardinál Duka, „ředitel památkové péče Vyšehradu. Zazněla otázka, co má Charles de Gaulle společné s Českou republikou a s Prahou, a tedy i s Vyšehradem. Pan doktor Syruček mu to poctivě, do detailů vysvětloval, a já měl příležitost pány pozorovat. Viděl jsem, že myšlenkami jsou úplně jinde. Tak jsem si dovolil vzít slovo a říkám tomu pánovi: Vezměte si, že tehdy de Gaulle společně s Edvardem Benešem téměř klečeli u Stalina, aby schválil naši zahraniční vládu. V roce 1968 se k SSSR nepřidal, postavil se proti Jaltě, a to jsou tedy jeho zásluhy.“

Proč Vyšehrad? „Když navštívíte hrob Boženy Němcové, to je takový orientační bod, tak na jedné i druhé straně jsou frekventanti francouzské armády. Jeden zemřel tam ve Francii. Toho druhého si vybral Charles de Gaulle za bodyguarda. A víte jistě, jaký by to byl potenciální terč, protože šlo o vysokého muže?“ vysvětloval kardinál.

A pak zavzpomínal: „Když jsem vojančil v Trnavě, tak jsem byl pomocník lapiducha zdravoťáka. A také pomocník našeho šéfa, pana kapitána zdravotní služby, ale předtím on byl kovář podkovář. A měl na starosti pomocné zemědělské hospodářství. Když se pořád říkalo ‚ošípané‘, tak jsem nevěděl, co to je. Pak jsem pochopil, že je to prase,“ usmíval se Duka.

„Sám nejsi nic. To je název knihy, kterou napsal pan generál Aleš Opata. Ve Škodovce jsem byl 15 let, na Borech 15 měsíců. Obráběcí stroje. A byla to krásná léta. Já jsem se vyučil ve královohradecké Škodovce. Nedávno se mi dostala do rukou kniha plukovníka Františka Hykeho a ten vyvrací to, co dávala naše televize, a to že Tito pracoval v plzeňské Škodovce. On ale pracoval v hradecké Škodovce. A když mu dával vyznamenání, tak o něm řekl, že nemluvil perfektně, ale mluvil česky. To jen tak na okraj.“

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

Filip Turek byl položen dotaz

nedůvěra EK

Nestálo by už za to, pokusit se napříč parlamentem najít dost hlasů pro vyslovení nedůvěry EK, popř. pro její odvolání - po tom co předvádí von Layenová i Kallasová.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Kolik že mu je?, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré DiskuseEva38 , 27.09.2024 19:47:05
Každému zalichotí, když mu někdo hádá méně let než je mu ve skutečnosti. V úvodu tohoto článku však určitě nejde o lichotku, ale o to, že autor/autorka neumí počítat. Milanu Syručkovi je 92, nikoliv 82 let. Denně sleduji chyby, kterých se současní novináři/novinářky dopouštějí v internetových novinách. Toto by se na papír nedostalo. Byl autor, jazykový redaktor, vedoucí rubriky, korektor, vedoucí vydání, pak další korektor v tiskárně. Lidi, co dneska píšete a chcete mít čtenáře, vzpamatujte se. Copak vám nezáleží na dobře odvedené práci? Mne ta chyba tak naštvala, že jsem nemohla ve čtení pokračovat. A takových nás asi bude víc.

|  8 |  0

Další články z rubriky

Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

18:18 Říkal si Cleopatra, tak seděl se ženami. Německo žasne nad případem vraha z Afriky

Až neuvěřitelný případ se právě probírá v Německu, kde africký migrant ubodal dozorce v uprchlické u…