Miliardář ze Seznamu jásá: Krize je očistný proces, lidi už stejně měli nadspotřebu

02.04.2020 20:12 | Zprávy

Ivo Lukačovič, vlastník Seznamu, poskytl své firmě rozhovor. „Neříkám, že mám krize rád, ale je to vždycky trochu očistný proces. Přiznejme si, že to, jak jsme v roce 2019 žili, asi nebylo ideální. Byla velká už ani ne spotřeba, ale nadspotřeba,“ odpověděl miliardář na otázku, co se o sobě během koronavirové krize dozvěděl, a nejen to, mrzí ho přístup ostatních podnikatelů, kteří chtějí náhradu za své zavřené podniky od vlády.

Miliardář ze Seznamu jásá: Krize je očistný proces, lidi už stejně měli nadspotřebu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Slečna s rouškou, ilustrační foto

Majitel Seznamu a miliardář Ivo Lukačovič poskytl Miloši Čermákovi ze Seznamu dlouhý rozhovor, který se zabýval hlavně pandemií koronaviru. Na začátku uvedl, že nejvíce ho v poslední době vyděsilo, když se dočetl, že ve Wu-chanu obnovili trh se zvířaty. „Protože to v uvozovkách nejzajímavější na dnešní pandemii je to, že až skončí, tak kdykoli může začít znova. A může to být pandemie viru, který bude mnohem nebezpečnější,“ uvedl s tím, že ho to víc děsí než zveřejňované počty zemřelých.

Celý rozhovor ZDE:

Již 24. ledna o viru na Twitteru varoval s tím, že nejde o mediální bullshit. Avšak prý nezavolal do Seznamu, aby se tomu novináři věnovali, což ho zpětně mrzí. „V duchu jsem si říkal, že možná zbytečně plaším, a nechtěl jsem roznášet zprávy, které se třeba nepotvrdí. Navíc to zpočátku vypadalo, že to v Číně zvládnou. Věřil jsem tomu. Výhodou restriktivního režimu je, že se dají dostat věci pod kontrolu. Bohužel udělali chybu, že o zavření Wu-chanu řekli jeden den dopředu. A spousta lidí, hlavně ze střední třídy, stačila odjet. Rozprchli se do světa, a tím se to spustilo,“ vysvětlil.

„Evropa si cení víc osobních svobod a lidského života. Samozřejmě říkám naštěstí, ale pro zvládnutí pandemie je to negativní,“ uvedl s tím, že jak se virus dostane do Evropy, tak věděl, že to bude průser. „Pamatuju se, jak se všichni smáli, když se v médiích psalo, jak se trasují první nakažení. Kdo s kým byl běhat, kde se potkali. Dokonce tam byla křestní jména. Působilo to velmi neškodně. Ale já věděl, že geometrické řady jsou prostě geometrické řady. Že téhle matematice neutečeš,“ dodal.

„Žijeme několik týdnů v úplně vykolejeném světě. Jiné životy. Co ses o sobě díky tomu dozvěděl?“ zeptal se redaktor. „Mně krize asi svým způsobem prospívají. Třeba pro Seznam bylo důležité, jak jsme to zvládli po roce 2000, když skončila internetová bublina. Neříkám, že mám krize rád, ale je to vždycky trochu očistný proces. Přiznejme si, že to, jak jsme v roce 2019 žili, asi nebylo ideální. Byla velká už ani ne spotřeba, ale nadspotřeba. Jak říkal komik George Carlin. Že si kupujeme věci, které nepotřebujeme, za peníze, které nemáme,“ odpověděl Lukačovič.

Gretu Thunbergovou bere prý pozitivně jako mluvčí generace, které tuhle planetu předáme. „Jsem citlivý člověk zaměřený na přírodu a mrzí mě, když trpí. Nepříjemným na té dnešní krizi je, že tuhle věc nevyřeší. I když pandemie ustoupí, tak globální oteplování bude stále problém,“ vysvětlil. Prý se s tím však bude muset vypořádat generace ve věku Grety. Na otázku proč odpověděl, že jsme závislí na fosilních palivech. „Ty rád cestuješ po Evropě, já také. Jezdíme auty, máme koníčky, jsme zvyklí na určitou spotřebu. Takhle jsme se to naučili a zvykli si na to. Jsme závislí na fosilních palivech a emitujeme CO2,“ uvedl. Prý je tedy na starší generaci, aby nás mírnila a vzdělávala.

Reakci vlády na koronavirus však schvaluje. Souhlasí i s vládním nařízením o omezení pohybu a zavření hranic. „Správné je i nosit roušky. Ale třeba mě děsí, když se kvůli tomu lidé začnou na ulici napomínat a okřikovat. Ty ji nosíš špatně, kouká ti nos a tak dál. Děsí mě, kolik lidí říká, že by jim nevadilo, kdyby hranice zůstaly zavřené dlouhodobě,“ svěřil se. „A co se týče roušek, je smutná pravda, že člověk třeba nevidí hezké holky. Přiznejme si, že se Češi nikdy netvářili na veřejnosti moc příjemně a moc se neusmívali, takže to teď roušky aspoň zakryjí,“ pověděl o rouškách.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tle

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Co přesně je ta neoprávněná činnost pro cizí moc?

A k čemu je tento zákon? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihovat, když nedělá nic nezákonného? A ještě by mě zajímalo, jaké tresty za takovou činnost navrhujete?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

F-35 vyletí jen s americkými kódy? Bez omezení, tvrdí ministerstvo. Ale ptali jsme se dál

4:43 F-35 vyletí jen s americkými kódy? Bez omezení, tvrdí ministerstvo. Ale ptali jsme se dál

„Ta letadla tady ještě nejsou a kdo ví, jestli tady někdy budou. To je na delší debatu, ale podle mě…