S kmitočty pro veřejnoprávní rozhlas dosud počítal i Český telekomunikační úřad, který bude o přidělování vysílacích frekvencí rozhodovat.
Novela má zajistit potřebné frekvence
Ministerstvo kultury, rozhlas ani telekomunikační úřad nechtějí podobu připravované normy komentovat. „Vzhledem k tomu, že práce na přípravě novely zákona o Českém rozhlasu právě probíhají, nelze se konkrétně vyjádřit k obsahu tohoto návrhu," sdělil ministerský odbor médií a audiovize s tím, že s oběma institucemi spolupracuje. Podle dostupných informací by připravovaná novela měla zajistit část kmitočtů v takzvaném III. pásmu.
Veřejnoprávní rádio chce vlastní multiplex
Český rozhlas si podle dřívějších informací od digitalizace slibuje zejména vznik veřejnoprávního multiplexu, tedy podobně jako ho má Česká televize. Proces digitalizace podle něj ale vyžaduje konkrétní nastavení podmínek ze strany státu. „Dle zahraničních zkušeností Český rozhlas navrhuje také třeba vytvořit Národní koordinační skupinu, která by sladila postup všech subjektů, které mají na rozhlasovém vysílání zájem. Patří mezi ně operátoři rozhlasových sítí, výrobci a distributoři koncových přijímačů, včetně automobilového průmyslu, provozovatelé rozhlasového vysílání i Český telekomunikační úřad a další regulátoři," sdělila ČTK mluvčí ČRo Tereza Krásenská.
Na dotaz ohledně postoje k plánované digitalizaci uvedla, že je nutné vytvořit národní koncepci rozvoje digitálního vysílání, uskutečnit legislativní změny, zabývat se možnostmi financování a podpořit informační kampaň. Stanoven by údajně měl být také závazný termín vypnutí analogového vysílání.
O přidělení kmitočtů rozhoduje Český telekomunikační úřad. Podle informací z loňského října měl výběrové řízení na celoplošnou síť digitálního rozhlasu vypsat v letošním prvním čtvrtletí a další příděly měly přijít na řadu do konce roku. Podle aktuálního sdělení úřadu bude prvním krokem pro vypsání tendru dokončení a projednání strategie správy spektra.
„III. pásmo pro DAB je jedním ze strategických cílů s významným přesahem mimo působnost pouze ČTÚ, a proto budeme postupovat ve vazbě na dokončení strategie správy spektra a její projednání vládou," řekl ČTK mluvčí ČTÚ Martin Drtina.
Analogové rozhlasové vysílání skončí nejdříve za šest let
Při plánované digitalizaci, označované DAB a DAB+ podle technologie Digital Audio Broadcasting, bude hlavní otázkou takzvaný souběh analogového a digitálního vysílání a případná účast státu na financování přechodu. Zatím zdrženlivě se k digitalizaci staví soukromí provozovatelé, kteří upozorňují na to, že digitalizace by znamenala pro většinu domácností výměnu přijímače a přitom by paralelně existovalo i stávající šíření obsahu. To je rozdíl od dřívější situace v televizním vysílání, kde byli diváci v podstatě postaveni před hotovou věc.
V současné době již digitální vysílání (DAB) na základě platných individuálních oprávnění od ČTÚ v některých regionech provozují společnosti Teleko a RTI cz. U rozhlasového vysílání se zatím mluví o vypnutí analogového signálu v letech 2020 až 2025.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk