Přes Makedonii pokračují uprchlíci z Řecka do Evropy po takzvané balkánské trase. Země zpřísnila pravidla a na své území pouští jen omezený počet uprchlíků. V Řecku tak zůstávají tisíce běženců, kteří přišli převážně přes Turecko, a vznikají nouzové tábory. Česko v této souvislosti přišlo s plánem B na řešení uprchlické krize - zastavení uprchlíků v Makedonii. V4 si za to však vysloužila kritiku v Bruselu. Plán B prý není řešení.
Státy visegrádské čtyřky (V4 - Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) prosazují v Evropské unii alternativní plán pro případ, že by dohoda s Ankarou o omezení přílivu uprchlíků na evropský kontinent přes Turecko nepřinesla výsledky a počet migrantů na turecko-řecké hranici by výrazně neklesl. V takovém případě V4 navrhuje posílit právě severní řeckou hranici s Makedonií a případně s Bulharskem. Chovanec už řekl, že visegrádské země jsou připraveny Makedonii pomoci „ve větším rozsahu než teď".
V okolí města Gevgelija a místního záchytného uprchlického centra Vinojug slouží 27 českých policistů. Na místě by měli zůstat do 19. března. Při společných hlídkách s makedonskými kolegy dohlížejí na pořádek v táboře, střeží zelenou hranici a dělají kontroly v hraničním pásmu. Chovanec ve středu po jednání české vlády oznámil, že ČR vytvoří jednotku tří stovek policistů s mezinárodními zkušenostmi, kteří budou jezdit na zahraniční mise.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp