„Nyní probíhají vyšetřování a debata o tom, co bude dál s Islámským státem, nicméně momentálně se připravujeme na 17. listopadu, abychom ho zvládli co možná nejlépe a nejpokojněji,“ řekl ministr vnitra, podle kterého bezpečnostní složky v současné době neevidují žádné informace, které by svědčily o nebezpečí vůči České republice.
„Spolupracujeme v rámci Národního kontaktního bodu s našimi partnery, především s Francií a Belgií, a na základě výměny informací se zjistilo, že minimálně jedna z osob, která stála za Paříží, má v minulosti co do činění s Českou republikou, a z té informace jasně plyne, že ta osoba byla před pěti a sedmi lety v hledáčku bezpečnostních složek Francie,“ uvedl a dodal, že je IS schopen v budoucnosti zopakovat něco podobného, jako byly Charlie Hebdo a páteční Paříž, ale údajně není informace, že by se něco chystalo v řádu několika následujících dnů a týdnů ani v České republice a Evropě.
Proti verbálním projevům policie zítra nepůjde
„Bylo by to tak, jak by se dohodly Bezpečnostní rada státu, jaké by bylo doporučení i našich tajných služeb a Policie České republiky. Nevylučuji, že je v některém okamžiku ta medializace prospěšná,“ řekl a vysvětlil, že je to v případě, kdy jsou bezpečnostní složky díky medializaci schopny eliminovat rizika pro občany. „Už v minulosti jsme toho byli svědky, a to jak v České republice, tak i v Evropě,“ dodal.
Podle něj se policie v současné době připravuje na zítřejší 17. listopad, tak aby nemohly určité extremistické skupiny zneužít tento významný den. „Jde o hlavní město Praha, kde bude soustředěna veškerá pozornost,“ uvedl s tím, že jde o extrémní skupiny, které byly už dříve popsány v médiích. „Nemáme ambici jít proti verbálním projevům, ale pokud se někdo uchýlí k jiné nedovolené formě, musí počítat s tím, že reakce policie bude okamžitá,“ varoval Chovanec v České televizi.
Nepoučili jsme se z Charlie Hebdo
V závěru se ministr vnitra ještě vyjádřil k možnému zavření vnější hranice schengenského prostoru. „My to prosazujeme od samého začátku. Chceme, aby Evropa začala bránit své vnější hranice, po Charlie Hebdo a bezpečnostních jednáních to bylo jasné: Evropo, začni vážně brát své vnější hranice, ale bohužel až do nynějšího útoku v Paříži se to nestalo,“ uvedl Chovanec v pořadu a vysvětlil, že ostraha může byt v modelu Maďarska.
„Já se nebráním technickým zábranám, ale nebráním se ani tomu, aby Evropa měla jasně vymezené vstupy, kde by se dalo jasně zjistit, kdo k nám přichází,“ řekl na závěr a dodal, že na současný problém bylo zaděláno už dávno předtím. „Toto je druhá nebo třetí generace, která se radikalizuje tím, že nesrostla s novou zemí, nesrovnala se s kořeny. My novou migrační vlnou můžeme zadělávat na podobný problém za patnáct, dvacet let při další generaci, protože ti lidé sem přicházejí s vidinou vstupu do ráje,“ vyzval Chovanec k řešení tohoto problému.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jzd