Ministr Pelikán si v úřadě občas připadá jako mimozemšťan. Prozradil také, jak se jedná s Babišem

26.12.2015 15:41 | Zprávy

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) v rozhovoru pro server E15.cz mimo jiné uvedl, že se ve státní správě pořád cítí jako mimozemšťan. „Tady hodiny běží mnohem pomaleji. To, co v soukromé sféře zvládnete za den, za dva, trvá měsíc,“ uvedl Pelikán s tím, že je to pro něj frustrující a ubíjející.

Ministr Pelikán si v úřadě občas připadá jako mimozemšťan. Prozradil také, jak se jedná s Babišem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministr spravedlnosti Robert Pelikán v pořadu OVM

„Jsem z toho sice unavený, to ano, a často jsem z toho i rozčílený, to také ano, ale já věci nevzdávám,“ dodal ke státní správě Pelikán. „Čím větší odpor, tím větší musí být úsilí, a když to nejde zleva, musí to jít zprava. Pořád na to soukolí, které se nechce točit rychleji, útočím,“ uvedl, že se nevzdává.

To, jak se líbí jeho ministrování předsedovi strany ANO Andreji Babišovi, nedokázal posoudit. „Andrej Babiš se vyznačuje tím, že vám takové věci neřekne, ledaže vás zkritizuje, když je nespokojený. A vzhledem k tomu, že se mi to nijak zvlášť neděje, platí: žádné zprávy, dobré zprávy,“ řekl Pelikán. Zároveň však dodal, že Babiš s ním o justici příliš nehovoří. „Moje celková zkušenost s ním je taková, že on za vámi přichází až ve chvíli, kdy buď něco potřebuje vysvětlit, nebo je s něčím nespokojený. Jinak vám dává volnost a nechává vás, abyste si resort řídil sám. To je zároveň příjemné i nepříjemné, protože spolu s volností na vás nechává i odpovědnost,“ dodává.

Podle svých slov je vztah mezi ministrem spravedlnosti a soudci komplikovaný. „Jde o tři tisícovky lidí, kteří jsou programově vybíráni jako lidé s vlastními názory, a oni je opravdu mají, ovšem těch, jež s vámi nesouhlasí, je většina, protože justice se vždy snaží s ministrem poměřit a v ideálním případě mu dokázat, že je silnější než on,“ řekl. Soudce naštval tím, že se postavil proti nejvyšší soudcovské radě, byť byla v programu hnutí ANO. „Tady jde o přesun otázky legitimace soudnictví mimo legitimační řetězec začínající u voliče. Navíc to je nevratná záležitost, protože jakmile jednou takový orgán ustavíte, už ho nikdy nezrušíte. Jde zkrátka o tak silný zásah do ústavního uspořádání státu, že ho nemůžete vyměnit za klid. Než zřídíme Nejvyšší radu soudnictví, musíme mít jistotu, že to je krok dobrým směrem, a k té jistotě máme mimořádně daleko. Ve skutečnosti nemáme daleko k jistotě, že je to krok špatným směrem,“ uvedl Pelikán.

Podle něj je zcela nejdůležitější otázka daného legitimačního řetězce. On se domnívá, že by justice neměla rozhodovat sama o sobě, jaká bude. „Z toho mi vychází, že by nemělo jít o soudcovskou samosprávu, protože ta stojí na antidemokratických myšlenkových základech, které vedou k absolutismu. Osvícenskému, samozřejmě,“ podotkl. Zároveň také vyjádřil stanovisko, že justice potřebuje co nejdříve rozbití vlivových vazeb, transparentnost a jasná pravidla.

Původní text ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Co tak najednou?

Proč jste z vlády, navíc tak narychlo vyhodil Bartoše? Tehdy jste tvrdil, že je to kvůli zpackané digitalizaci stavebního řízení. Nyní ji ale chválíte. Děkuji za vysvětlení.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

18:45 „Zakažte vědcům říkat, že sankce na Rusko nefungují.“ Ekonom zašel o kus dál

Ruská ekonomika už téměř tři roky čelí západním sankcím a řadu expertů nadále překvapuje, že sankce …