Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) dnes prostřednictvím řídícího výboru odvolal z devítičlenné dozorčí rady Českých drah jejího předsedu Milana Ferance (ANO) a další čtyři členy. Novým předsedou má být bývalý ministr dopravy Petr Moos, kterého dnes Ťok do rady jmenoval. Ministr to řekl na tiskové konferenci.
Komunisté krok ministra Ťoka odsoudili a chtějí rešit jeho budoucnost ve vládě. KSČM vysvětlení ministra dopravy k odvolání pěti členů devítičlenné dozorčí rady Českých drah chápe jako důvodu k tomu, proč séf komunistů Vojtěch Filip v následujících dnech a týdnech bude tlačit na premiéra Andreje Babiše, aby řešil osud Dana Ťoka ve vládě.
Ťok byl podle Filipa problematickým bodem už během vyjednávaní o podpoře vlády. „Nerad bych napodruhé v této věci prohrál,“ sdělil redaktorům České televize.
Komunistická strana v souvislosti s tím hovoří o vážném ohrožení existence národního dopravce, nebo o snaze o ekonomickou likvidaci národního podniku s více než sedmnácti tisíci zaměstnanci.
Dále KSČM také kritizuje, že podle jejich názoru jde ministr dopravy Dan Ťok na ruku soukromým dopravcům. Za skandální také považuji načasovaní, tedy to, co zmiňoval sám Ťok, že čeká až na potvrzení jeho mandátu a vyslovení důvěry vládě, aby tento krok učinil.
Obměněná dozorčí rada by měla vypsat výběrové řízení na management Českých drah. Do něj se budou moci přihlásit i stávající členové představenstva, kteří jsou ve funkcích čtyři roky.
Vedle Petra Moose, který učí na Dopravní fakultě ČVUT, jsou novými členy dozorčí rady Karel Pospíšil z VUT Brno, Josef Kolář z Fakulty strojní ČVUT, Lukáš Týfa z Fakulty dopravní ČVUT a ředitel kanceláře předsedy Poslanecké sněmovny Jan Štrof. Členy rady zůstávají Jan Pejša, Vladislav Vokoun a Antonín Leitgeb z Odborového sdružení železničářů a dopravní odborník Vojtěch Kocourek.
Vedle Ferance řídící výbor odvolal Jana Harta, Antonína Tesaříka, Tomáše Révezse a Milana Kucharčíka.
Ťok podle svých slov chtěl dozorčí radu obměnit už dříve, ale čekal na vyslovení důvěry vládě. Do rady dosadil odborníky, nikoliv členy na základě politického zadání. „Potřebujeme profesionální manažery, kteří se dobře připraví na liberalizaci železniční dopravy, ke které jsme vázáni evropským železničním balíčkem. Změnou dozorčí rady zároveň postupně plníme vládní programové prohlášení, že mají být České dráhy řízeny efektivně a že musí fungovat jako apolitický subjekt,“ uvedl ministr.
Dozorčí rada schvaluje roční podnikatelský plán ČD včetně strategie a rozpočtů a uděluje souhlas s nakládáním s majetkem podniku.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab