„Potřebnost pravidel dokazují výtky ze strany Nejvyššího kontrolního úřadu obsažené v nálezech kontrol v našich nemocnicích. Bylo opakovaně konstatováno, že není možné dohledat, jak konkrétně byly (bonusy) použity,“ řekl ministr. Z loňské kontroly tří fakultních nemocnic vyplynulo, že za tři roky bonusy dosahovaly částek od 120 do 490 milionů korun.
Nový příkaz ministra bonus definuje jako finanční či jiné plnění, které dodavatel poskytuje odběrateli při odběru většího množství zboží nebo překročení určité fakturované částky. Závazný je jen pro nemocnice zřizované ministerstvem. Podle Vojtěcha ale může sloužit jako návod i pro ostatní krajská a městská zařízení.
Bonusy spojené přímo s konkrétní dodávkou, ze kterých je možné určit konkrétní slevu z ceny, musí nemocnice přiznat zdravotním pojišťovnám. Ty pak zařízení proplatí jen reálnou, nikoliv nejvyšší možnou cenu léku či materiálu. Ostatní bonusy musí evidovat na speciálním účtu a doložit použití peněz. Nově musí mít každý bonus nemocnice podložený písemnou smlouvou, kterou zveřejní v registru smluv.
Příkaz ministra řeší také zadávání veřejných zakázek. Nemocnice musí od června ministerstvu hlásit a odůvodňovat využití výjimek ve formě jednacího řízení bez uveřejnění, které umožňuje oslovit jen vybrané dodavatele, nebo takzvaného nahodilého nákupu pro akutní potřebu, které nemocnice podle Vojtěcha využívají pro léky. Dokumenty k nim musí archivovat pět let.
Bývalý ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) loni v únoru zvažoval, že by se zpětné bonusy u léků nahradily maržemi, jak tomu bylo v minulosti. Média o tom, že se o bonusy zajímá Vrchní státní zastupitelství v Praze, informovala loni na podzim.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab