NWR minulý týden totiž oznámila, že se chce vymanit z dluhů restrukturalizací. Plánuje proto snížení zadlužení ze 775 milionů na 450 milionů eur. Firma chce také navýšit kapitál o 185 milionů eur. Ke změnám ale potřebuje souhlas 75 procent věřitelů firmy. S těmi v současnosti jedná a zatím jich prý má na své straně necelé dvě třetiny. Pokud by dohody nedosáhli, byl by na řadě zřejmě prodej OKD. Vedení firmy ale ujišťuje, že do září se podaří dohody s věřiteli dosáhnout. Prodej OKD díky tomu prý zatím nehrozí.
Prodej OKD není na pořadu dne
Ministr Mládek ale po jednání s NWR uvedl, že vláda se připravuje na obě varianty. Tedy, že se jednání o vyrovnání s investory povedou, tak i na variantu, že by nastal prodej OKD. „Pokud by došlo k prodeji, stát by mohl zvažovat odkup firmy. Pokud by byla OKD na prodej, zajistil by stát její fungování. Pro nás je prioritou udržet nejméně 10 let zaměstnání pro 14 tisíc zaměstnanců OKD, a tomu podřídíme veškerá jednání," uvedl dnes po jednání se zástupci NWR ministr Mládek.
„Máme zájem na tom, aby v takovém případě do OKD vstoupil strategický investor, nejlépe firma z oboru, která je zaměřená na to, aby těžila uhlí, a nikoli na finanční spekulace," prohlásil Mládek.
Zástupce firmy NWR Petr Jonák nicméně po jednání s Mládkem znovu ujistil, že prodej OKD není zatím na pořadu dne.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr