Mladí jsou nebezpeční v tom, že věří systému, nemají bytostnou zkušenost. Filozofka varovně

01.01.2023 11:11 | Ze sítí

Co se stane, když si renomovaná filozofka povzdechne, že se jí nelíbí vyzbrojování malých kluků na Ukrajině? O čem vypovídají plná náměstí a vulgarismy politiků a novinářů? Kdo je v naší společnosti elita? A v čem je nebezpečné mládí, které věří systému? O tom s moderátorkou Janou Bobošíkovou hovořila v pořadu Aby bylo jasno filozofka Anna Hogenová.

Mladí jsou nebezpeční v tom, že věří systému, nemají bytostnou zkušenost. Filozofka varovně
Foto: Reprofoto: YouTube
Popisek: Jana Bobošíková s filozofkou Hogenovou

Filozofka Hogenová v minulosti řekla, že se jí nelíbí vyzbrojování mladých chlapců na Ukrajině. Byla za to velmi kritizována. Co by svým kritikům řekla?

„Uvědomila jsem si, že v těch kritikách je hrozně moc nenávisti a málo věcného základu, na kterém by mohly se dostat se mnou do rozhovoru, tak jsem si řekla, že se zachovám asi tak jako ti velcí mí učitelé v minulosti, kteří – když prošli obrovskou kritikou ze strany různých filozofů nebo církví – tak odpovídali mlčením. Pokud je tam tolik osobního, tak tam není o čem diskutovat,“ řekla Hogenová.

Dále hovořila o tom, co znamená pro společnost, když se vytrácí možnost věcné diskuse.

„Svědčí to o jediné věci. O rychlém návratu totality, která vždycky přichází po těch holubičích nožkách. Ti holoubci přinášejí tu budoucnost velice opatrným způsobem, a proto je nejvíc nutné umět rozumět těm náznakům, které jsou těmi počátky – a počátky jsou vždy polovinou celku, které s sebou přinášejí pak ty obrovské změny, jako je tomu v dnešní době,“ poznamenala Hogenová. 

A jaké další náznaky ona sama vidí? „Je to strach mezi členy akademické obce vyjadřovat se k tomu, že dialog mezi lidmi je opět řízený a je mezi těmi lidmi strach. To je náznak, který je naprosto jednoznačný,“ podotkla filozofka.

Řeč byla také o elitách, o tom, kdo je podle ní elitou v České republice.

„Jedině ten, kdo má tu odvahu vystoupit s tím, co sám svým promýšlením, ale také riskováním dostal do té doby té neskryté pravdy. A to bohužel nemají všichni lidé, kteří jsou politiky nebo kteří jsou mediálními pracovníky,“ sdělila Hogenová, která podle svých slov má ráda pana Šándora. Zmínila také pana Druláka. „A byly tu doby, kdy jsem nesmírně věřila lidem, kteří vyrůstali z toho podhoubí patočkovského, tam ta neskrytost byla vždycky tím nejdůležitějším cílem toho konání, jednání a myšlení,“ řekla.

Hovořila také o školství.

„Dobrý učitel je dílo milosti. Celý život učím, tak vím, že to tak je. A jsou učitelé, kteří jsou neuvěřitelně nádherní a probouzejí děti k sobě samým, a ony se pak tážou. A jsou tedy učitelé, kteří jsou vynikající, ale jsou učitelé, kteří jsou jen technickými vykonavateli N17+, což je vlastně ta metodika vědeckého výzkumu, která je dnes základním kamenem celé vědy, celé filozofie, všeho,“zmínila Hogenová.

Své řekla i k výroku, který kdysi pronesla – že „mládí je nebezpečné v tom, že věří systému“.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: vef

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Pravdou ovšem je, že jsme přehnanou péčí sebrali mladým vyšší cíle,, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusemravní bahno , 01.01.2023 12:49:22
za které by mohli bojovat. Vše, co je heroické, co vyžaduje obětování, co vyžaduje úsilí jsme jim odstranili z cesty a posadili jsme je do kádě konzumu. Tam nemusí nic činit, dokonce ani myslet. Nezažili válku, nezažili bídu ( o to se postarali naši rodiče), ale nezažili ani určité odříkání, nemožnost cestovat, které jsme zažívali my. Ale mladí potřebují vyšší cíle a tak si je hledají sami. Lepí se k obrazům, přivazují ke stromům, protestují proti otcům xenofobům, věří vládním protimluvům. Této touze mladých po opravdovosti využily neziskovky a političtí dacani. Z velké části mládeže udělali zneužité blby. Je pozdě, pozdě na nápravu.

|  8 |  0

Další články z rubriky

„Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

18:15 „Snaží se dostat stát do kritické situace a odložit volby.“ Schneider varuje. To tu ještě nebylo

Server ParlamentníListy.cz přináší další ze série rozhovorů se zajímavými hosty. Tentokrát pozvání r…