Jak dnes mluví politici Velké Británie a mnoha dalších evropských zemí, tak se mluvilo na posledním kongresu před začátkem druhé světové války, připomíná vysoký komisař OSN pro lidská práva Zeid Ra'ad Al-Hussein. Evropský přístup k řešení migrační krize popsal jako zarážející a amnezický. Sice při tom neukázal na konkrétní politiky, ale kritizoval například vyjádření britského premiéra Davida Camerona, který běžence popsal jako „roj lidí“.
Al-Hussein tvrdí, že dnešní veřejná debata v mnohém připomíná konferenci ve francouzském Evianu v roce 1938. Tehdy se sešli představitelé dvaatřiceti zemí a cílem konference bylo vyřešit migraci Židů, za kterou stálo tehdejší Německo. A v průběhu této konference všichni vyjádřili svoje sympatie s Židy, kritizovali Německo a vymysleli spoustu výmluv, proč zrovna oni nemohou přijmout židovské migranty. Především z důvodu, že se Židé stanou ekonomickou zátěží a destabilizují společnost. „Jejich neochota, dodal Zeid, pomohla Hitlerovi dojít k závěru, že vyhlazení je možná alternativa deportace.“
„Je to jen politický problém, který nafukují ti, kdo svoje počínání vysvětlují výmluvou, že i ta nejmenší komunita lidí je hrozbou pro národní čistotu jejich státu,“ vysvětlil Zeid s tím, že mnozí takto jednají jen s cílem získat politické body. „Když se podíváte do historie na konferenci v Evianu a pročtete si mezivládní diskuse, uvidíte, že tam padla slova velmi podobná těm, která slyšíme dnes.“
„Vskutku tehdy australský delegát řekl, že kdyby Austrálie přijala velký počet evropských Židů, přijala by tak i evropské rasové problémy,“ uvedl Zeid a dodal, že sice nemůžeme předvídat budoucnost, ale v této situaci už jsme byli a není to zas tak dávno, abychom na ní úplně zapomněli. Protože víme, co po ní přišlo posledně.
Přestože Zeid pochválil rozhodnutí britské vlády přijmout do roku 2020 celkem 20 000 syrských uprchlíků, zdaleka to podle něj nestačí. Podle návrhu Francoise Crépeau, zvláštního zpravodaje OSN pro lidská práva, by měly bohaté evropské země přijmout až milion uprchlíků v průběhu příštích pěti let. Zeid připomněl, že Jordánsko, odkud pochází, přijalo již více jak 650 000 uprchlíků a mezitím se evropští politici propadli do „xenofobie a v některých případech otevřeného rasismu“.
„Člověk si klade otázku, co se Evropě stalo. Proč všichni zapomněli? Proč se nepoučí ze svých zkušeností? Když vědí, že touto cestou se již vydali a je to velmi nešťastná cesta, po které nelze jít,“ ptá se Zeid.
Také se kriticky vyjádřil na adresu britské vlády, která nedávno navrhla, že by mohla Británie odstoupit od Evropského soudu pro lidská práva a pojmout tak vlastní nejvyšší soud jako konečnou instanci. Varuje před situací, kdy začneme vybírat, která lidská práva uplatňovat a která ne.
Nakonec ještě pokáral i média, která podle něj dávají až příliš velký prostor extrémním názorům a vytvářejí tak představu, že migrace je větší hrozbou, než jakou doopravdy představuje. „Ale když média začnou šířit tyto názory, myslím, že bychom měli být velmi opatrní v tom, kam nás to zavede; a opět připomínám, že máme mnoho zkušeností z velmi nedávné evropské historie, které by nám měly dělat starosti.“
Na závěr uvedl jako příklad bývalou sloupkařku britského bulvárního deníku the Sun, která v jednom ze svých sloupků popsala běžence jako „šváby“. Stejně o lidech mluvil i nacistický vydavatel a člen NSDAP Julius Streicher.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: spa