„Řecko to vnímá jako velkou nespravedlnost,“ uvedl k tomu host pořadu, politolog Thomas Kulidakis. Řekové současnou dohodu označují jako Mnichovskou dohodu, neboť jejich země nebyla k jednání přizvána. „O nás bez nás,“ konstatuje politolog.
„Po Řecích se chtělo, aby zprovoznili hotspoty a lépe registrovali migraci. A jim se skutečně podařilo otevřít čtyři z pěti hotspotů,“ dodal Kulidakis. Podle něj je velmi jednoduché Řeky kritizovat za to, že neplní povinnosti, ale důležité je také říct v čem.
„Pokud solidaritu někdo přijímá, má ji také dávat,“ řekl také k omezování evropských fondů. „Důvěra mezi státy je neustále likvidována jednostrannými kroky,“ doplnil Kulidakis s tím, že jsme stále ale v jedné Unii a podle toho bychom se také měli chovat. „V případě, že by Evropská unie fungovala, nezpůsobil by milion uprchlíků žádný problém,“ podotkl.
„Řešením je stanovit mechanismus, jak by mohli uprchlíci o azyl žádat legálně. Zároveň by se také mělo pomoci zemím, které jsou migrační krizí nejvíce zatíženy,“ nastínil řešení Kulidakis.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef