Moje děti na pastvu posílat nebudete! U Jílkové se strhla krutá bitva o to, co budou jíst děti ve školách

23.02.2017 22:55 | Zprávy

„Pokud chcete posílat děti na pastvu, tak prosím, ale rozhodně tam nebudete posílat moje děti!“ rozčílil se v pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna. Před kamerami České televize se řešila tzv. pamlsková vyhláška pro české školy. Došlo i na obvinění, že vyhláška podporuje potraviny dovážené ze zahraničí.

Moje děti na pastvu posílat nebudete! U Jílkové se strhla krutá bitva o to, co budou jíst děti ve školách
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Pořad Michaely Jílkové Máte slovo.

V pořadu Máte slovo moderátorky Michaely Jílkové se tento čtvrtek řešila tzv. pamlsková vyhláška. Slovní bitvu nad ní svedli poslankyně ČSSD a místopředsedkyně výboru pro vědu, vzdělání, mládež a tělovýchovu Vlasta Bohdalová, místopředsedkyně a poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, specialistka na výživu Margit Slimáková, ředitel pro programování a strategii Potravinářské komory ČR Miroslav Koberna, babička vnučky a zastánkyně vyhlášky Blanka Torturro a zástupce provozovatele školního bufetu z Neratovic David Kratochvíl.

My tady podporujeme potraviny ze zahraničí!

Kratochvíl hned na úvod poznamenal, že děti buď přestaly chodit do bufetu úplně, nebo si sice začaly kupovat vařenou kukuřici, ale nosí si z domova vlastní sůl a tuto kukuřici si solí. Rodiče sice novou nabídku bufetu chutnali a s kvalitou potravin byli spokojeni, ale děti to viděly jinak.

Poslankyně Bohdalová se začala smát. „Já bych řekla, že ta pravda je někde uprostřed,“ konstatovala Bohdalová. Z běžného řetězce si přinesla seznam potravin, které pamlskové vyhlášce vyhovují. Našla jich až 180, které si mohou koupit bufety a prodávat je dětem. Mezi jinými doporučovala mléčnou rýži, ovšem v light verzi.

Kratochvíl však v průběhu vysílání vrátil úder. „Paní poslankyně sice má seznam k dispozici, ale už tam nezohledňuje ceny. Já nemůžu dát dítěti v bufetu stoprocentně zdravou tyčinku za 25 nebo 30 korun, protože to dítě si to nekoupí,“ prohlásil zástupce provozovatele bufetu. „My jsme se snažili dělat třeba i zvířátka z ovoce, aby to ty děti lákalo, ale ony to stejně nechtěly a my jsme to vyhazovali,“ pokračoval v kanonádě Kratochvíl.

Poslankyně Chalánková okamžitě kontrovala, že celá vyhláška je totálně nadbytečná, protože to, co lze prodávat ve školních bufetech, mohou regulovat sami ředitelé. Neměli bychom prý zapomínat ani na to, že touto cestou děti dovedeme třeba až k mentální anorexii, a to rozhodně není v zájmu našich dětí.

Neměli bychom zapomínat na to, že základní rozhodnutí o tom, jak by se děti měly stravovat, leží na bedrech rodičů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Jana Zwyrtek Hamplová byl položen dotaz

Rodina

To, že dítě pláče, když odchází náhradní maminka, myslíte, že je problém v nějakém pořadu? Není spíš v rodičích, kteří, jak je v pořadu často vidět, se o děti dostatečně nestarají? A než řešit zákaz pořadu, nebylo by spíš na místě se zabývat tím, že dost dětí žije v rodinách, které se jim dostatečně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

18:15 Železný, Hašek i Nerudová. Všichni pobouření Ficovými „třemi fackami“. Létají výhrůžky

Gesto slovenského studenta, který při převzetí ocenění odmítl podat ruku prezidentovi Peteru Pellegr…