„Kam se podělo necelých 22 miliard z privatizačního fondu? 18 miliard už kabinet Andreje Babiše rozpustil ve státních rozpočtu. Nebýt toho, tak by schodek nebyl 9 miliard,“ upozornil Moravec s tím, že by schodek byl o 18 miliard vyšší. Pravicová opozice tvrdí, že kabinet jen projídá peníze, které měly být určeny na horší časy. Pilný však rozhořčení opozice mírnil. „Já bych se příliš těmi čísly neznepokojoval, protože každý měsíc to vypadá jinak“. Rozhodně však považuje za smutné, že se jedna z dostupných kasiček vyprázdnila. „Zodpovědný ministr financí by to asi neměl dělat,“ upozornil Pilný.
Jedním dechem však dodal, že ministr financí to mívá těžké, protože se musí pokusit připravit cosi jako kulatý čtverec a ustát tlak ministrů, kteří pro své resorty požadují podstatně více peněz, než dostávají.
Fischer dodal, že při sestavování vládního rozpočtu má předseda vlády a ministr financí táhnout za jeden provaz. Zpomalení ekonomiky podle něj přijde. A co by s tím dělal, kdyby byl ministrem financí? „Řekl bych si, ježišmarja, to je škoda, že už jsem něco nedělal dřív,“ pravil Fischer.
V prvé řadě je podle něj třeba zefektivnit fungování resortů. Každý resort nakupuje kupříkladu židle za různé peníze. „Nevím, jestli je správné odsunout ministerstva na okraj Prahy, ale stálo by za to uvažovat o centrální komputerizaci jednoho velkého centra tak, jak jsme to s kolegou pilným viděli třeba v jižní Koreji,“ poznamenal Fischer.
Hrůzu v něm prý také vyvolává služební zákon, který do značné míry zabetonoval státní správu.
Mertlík konstatoval, že ekonomika zpomaluje. „Vláda věděla, že toto zpomalení musí přijít, ale nic s tím nedělala. Až přijde skutečná recese, bude nás to bolet a dluh republiky se bude razantně prohlubovat. Varování makroekonomů tady byla dlouhá léta, vlády na ně nereagovaly a teď bude muset řešit nastalou situaci. Jsou tu výdaje, které jsou zbytné,“ řekl jasně Merlík. Na prvním místě zmínil slevy na jízdné pro studenty. „To je zbytečná věc a po jejím zrušení by nikomu nechyběla,“ uvedl Mertlík. Fischer a Pilný mu dali za pravdu, slevu na jízdném pro studenty by vláda měla zrušit.
Poté Mertlík poukázal na ekonomickou situaci Německa. „To je země, která má štědrý sociální systém, populace jí stárne, ale německý rozpočet se drží v podstatně zdravějších číslech. Oni jsou schopní prakticky se stejnými penězi dokázat víc a efektivněji, než dokážeme my,“ ostřeloval vládu.
Volal po zlepšení práce státních úředníků. Mertlík má za to, že současný počet úředníků si můžeme ponechat, ale musíme je donutit lépe pracovat, aby občan nemusel jeden a ten samý papír nosit na tři až čtyři místa.
Pilný varoval, že vláda v minulosti opravdu hodně rozdávala, zlevňovala jízdné a tak podobně, ale na tohle jednou nebudou peníze. Vláda do těchto dárků pro občany bude muset sáhnout a lidem se to nebude líbit. V tuto chvíli ale má vláda rezervy z let, kdy rozpočet končil lépe, než se předpokládalo.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp