Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že nadcházející jednání se spojenci Ukrajiny v Německu bude klíčové. Zelenskyj se chystá požádat spojence o další zdroje, které by pomohly zvrátit průběh války na Ukrajině. Podle serveru Kyiv Independent se Zelenskyj Západu mimo jiné chystá připomenout, že ani ruské zdroje nejsou nevyčerpatelné.
„Západní a ukrajinští analytici očekávají, že Moskva bude mít ve druhé polovině roku 2025 potíže s prováděním dalších vysoce ztrátových útočných operací. Odborníci tvrdí, že Moskva stále více začíná stahovat starší a méně příznivé modely – což je známka toho, že by se mohla blížit ke dnu zásob. Ale zatím je čas stále na straně Ruska,“ uvedl server Kyiv Independent.
„Bude to speciální Ramstein,“ řekl minulý týden prezident Volodymyr Zelenskyj ve videoposelství po návratu ze své cesty do USA. Zelenskyj řekl, že Kyjev očekává od svých spojenců „konkrétní činy“ na setkání ukrajinské kontaktní skupiny pro obranu na letecké základně Ramstein v Německu 12. října, na kterém se téměř každý měsíc scházejí země, aby se dohodly na podpoře pro Ukrajinu, a tentokrát bude svoláno prezidentem USA Joem Bidenem.
Ukrajinský prezident prý hodlá dál tlačit na své partnery, aby mu konečně umožnili používat západní zbraně v hloubi Ruska.
„Ukrajina potřebuje posílit své pozice v první linii, abychom mohli zvýšit tlak na Rusko v zájmu spravedlivé a skutečné diplomacie,“ řekl Zelenskyj na tiskové konferenci 3. října během návštěvy nově jmenovaného generálního tajemníka NATO Marka Rutteho v Kyjevě. „Proto potřebujeme dostatečné množství a kvalitu zbraní dlouhého doletu, jejichž poskytování podle mého názoru naši partneři oddalují,“ dodal.
Ukrajina bude vždy mít k dispozici méně lidských sil a menší průmyslové kapacity než Rusové. Jedinou reálnou možností je přerušit Rusům zásobovací trasy a zničit některé sklady a podniky a pak postupně vytlačit Rusy ze svého území.
„Očekávám, že Rusko zažije na konci roku 2025 a zejména v roce 2026 vážný nedostatek, za předpokladu, že válka potrvá tak dlouho,“ řekl John Hardie, zástupce ředitele programu Rusko ve washingtonském think-tanku Foundation for Defense of Democracies (FDD).
Washingtonský Institut pro studium války (ISW) upozornil, že ruské síly údajně ztratily v Pokrovském kraji od zahájení ofenzivní operace na dobytí Avdijivky a během zesílených ruských útočných operací v západní Doněcké oblasti letos v létě nejméně pět divizí obrněných vozidel a tanků.
„Uživatel X uvedl, že ruské síly při útočných operacích ztratily celkem 539 tanků (zhruba jedna a půl divize ruských tanků) a 1020 bojových vozidel pěchoty (vozidla zhruba čtyř až pěti mechanizovaných pěších divizí). … Hodnocení uživatele X založené na vizuálně potvrzených ztrátách vozidel je pravděpodobně konzervativní vzhledem k tomu, že ne všechny ztráty ruských vozidel jsou vizuálně zdokumentovány. Skutečný počet ztrát ruských vozidel v oblasti Pokrovska je pravděpodobně vyšší, než se uvádí,“ uvedl institut.
NEW: Russian forces have reportedly lost at least five divisions’ worth of armored vehicles and tanks in Pokrovsk Raion since beginning their offensive operation to seize Avdiivka and during intensified Russian offensive operations in western Donetsk Oblast this summer. (??1/6) pic.twitter.com/NDZ5h1fA8m
— Institute for the Study of War (@TheStudyofWar) October 6, 2024
„Pokud by tato válka měla pokračovat několik let, nakonec dojdeme do bodu, kdy Rusko nebude jen schopno brát věci ze skladů,“ řekl Pasi Paroinen, analytik finské skupiny Black Bird Group, organizace, která monitoruje válku na Ukrajině pomocí satelitních snímků a sociálních médií.
V poslední době se Ukrajincům podařilo zničit dva velké vojenské sklady. Jeden z nich ve Tverské oblasti. Ale jen s pomocí dronů pravděpodobně Ukrajinci nedokážou zničit dost takových skladů. Vedle toho totiž jejich drony ničí i ruské rafinérie a omezují produkci ruské ropy. Ale opět ne v takové míře, aby to Rusové pocítili po ekonomické stránce. Tak to vidí Ukrajinci.
Server deníku Bild doplnil, že se teď Ukrajincům podařilo zasáhnout velký vojenský sklad na ukrajinském okupovaném poloostrově Krym.
„Útok ukrajinského dronu zapálil velký sklad paliva na Ruskem anektovaném poloostrově Krym. Generální štáb v Kyjevě potvrdil noční útok. Obyvatelé města Feodosija sdíleli videa z požáru na sociálních sítích a také předpokládali, že za útokem stály drony,“ napsal server deníku Bild.
Podle think-tanku IfW Kiel Institute for the World Economy, který sleduje pomoc Ukrajině partneři již Ukrajincům poskytli více než 820 tanků, více než 1180 bojových vozidel pěchoty, více než 630 houfnic a více než 80 víceodpalovacích raketových systémů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.