Musel jsem se dívat do záchodu. Bití, facky, kopání, popsal vězení v Súdánu český misionář

19.04.2017 10:17 | Zprávy

Vydal se do Súdánu, aby dokumentoval svízelnou situaci křesťanů. Následně však byl v Africe odsouzen na dvacet let vězení za špionáž. Domů se dostal až letos v únoru, po 14 měsících v tvrdých podmínkách. Řeč je o Petru Jaškovi, jenž poskytl rozhovor časopisu Téma.

Musel jsem se dívat do záchodu. Bití, facky, kopání, popsal vězení v Súdánu český misionář
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Petr Jašek

Jašek v rozhovoru mimo jiné hovořil o svém propuštění ze súdánské věznice, kdy jej vyzvedli tři důstojníci tajné služby. „Chtěli, abych při předávání českým zástupcům vypadal dobře, a tak mě s revolvery v podpaží dopravili k holiči, nechali mi udělat několik pleťových masek a nabízeli mi i saunu, kterou jsem ale odmítl. Dovezli mě taky do jejich fastfoodu KAK, což je něco jako takové súdánské KFC, a objednali mi smažené kuřecí řízky,“ poznamenal Jašek, jenž se rozhodně nenazývá misionářem, ale humanitárním pracovníkem. Mimo jiné se však do Súdánu vydal dokumentovat tamní situaci.

Následně popsal také své zadržení na letišti, kdy mu mimo jiné našli druhý pas. „Mám tři legálně držené pasy. A vždy s sebou vozím dva. Druhý mívám ukrytý ve speciální kapse pro případ, kdyby mě na ulici třeba někdo okradl. Jakmile ho při kontrole našli, tak se rozhodli, že musím být špión,“ řekl s tím, že následně byl obviněn z dodávky munice pro jihosúdánskou osvobozeneckou armádu. 

Nejhorší, co člověk podle něj ve vězení prožívá, je asi psychický tlak. „Za první měsíc jsem zhubl patnáct kilo, ale s hladovkou to nesouviselo. Tu jsem držel později, asi měsíc po zatčení, kdy se nic v mém případě nedělo. Po čtyřech dnech mě pak převezli do nemocnice tajné služby a zjistili, že mám chudokrevnost, velmi nízkou hladinu červených krvinek. I kvůli tomu jsem nakonec s hladovkou přestal. Pozitivní bylo, že mi kvůli tomu po celou dobu v té první věznici dávali malý jogurt a dvě vařená vejce navíc. To mi sice často zabavili spoluvězni, ale aspoň něco jsem z toho vždycky měl,“ popsal.

Ve vězení byl mimo jiné i s islámskými radikály, kteří jej začali postupně omezovat, například v rámci modlení. „Nejprve jsem musel být za nimi, pak mi nařídili jít na záchod, který byl v rámci cely. Nakonec jim nestačilo ani to a musel jsem se dívat do záchodové mísy. Když mě přistihli, že to nedělám, rovnou jsem dostal ránu. Ale nešlo jen o modlení. Nechávali mě sedět se zkříženýma nohama nebo hodiny stát na jednom místě. Navíc se to celé začalo stupňovat. Zápasil jsem, abych si vůbec zachoval zdravý rozum,“ dodal. Nazývali jej také špinavým prasetem či špinavou krysou. Mlátili jej také holí, píchali tyčí do břicha, musel jim prát spodní prádlo, mýt misky či sloužit. 

„Jejich agresivita se přesto stupňovala. Facky, rány do obličeje, bití přes prsty, kopání do zad,“ řekl. Sílu pak podle svých slov čerpal z osobního vztahu s Bohem a Ježíšem Kristem.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Tomio Okamura byl položen dotaz

Ukrajinci

Myslíte, že se vůbec někdy Ukrajinci, co sem za poslední dva roky přišli na Ukrajinu vrátí? I kdyby skončila válka, já mám dojem, že tu už zůstanou na trvalo. Zabýváte se v SPD nějak tím, co by se stalo, kdyby tu zůstali?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

10:25 Spolek proti ježdění autem. Platí ho Praha. Za „zlepšení vztahu cyklistů a motoristů“

Nová omezení by brzy mohla potkat řidiče v Praze. Během letoška se totiž bude vybírat varianta rekon…