Musíme očekávat migrační vlnu z Afriky. A něco takového vlastně i potřebujeme, zaznělo vážně z Člověka v tísni

05.06.2018 16:42 | Zprávy

Ředitel afrických programů Člověka v tísni Richard Walker se obává, že vzhledem k situaci je možné očekávat, nebo spíše musíme očekávat migrační vlnu z Afriky. Uvedl to v rozhovoru pro Seznam Zprávy.

Musíme očekávat migrační vlnu z Afriky. A něco takového vlastně i potřebujeme, zaznělo vážně z Člověka v tísni
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Přes dva tisíce uprchlíků, co musely opustit vysídlovanou calaiskou džungli, se usadily v desátém pařížském okrsku kolem stanice metra Stalingrad

Walker mimo jiné okomentoval také podpis Marrákešského protokolu ministrem vnitra v demisi Lubomírem Metnarem. Dokument řeší migraci z afrických zemí pro roky 2018 až 2020 a velmi ostře se proti němu vymezili například poslanci SPD Tomia Okamury. Ti totiž deklaraci nazývají jako faktickou legalizaci migrace z afrických zemí.  

Walker se však při příkrých vyjádřeních vůči politikům držel stranou. „Myslím si, že by nebylo vhodné pro naši organizaci dělat taková vyjádření,“ uvedl a zdůraznil, jak je patrné, jak teď napříč Evropou stoupají strach a xenofobie. „Tento strach je podle mě způsoben z velké části neporozuměním problémů spojených s migrací,“ dodal.

Původní text ZDE

Závěrem zmínil, že kvůli konfliktům v Africe i dopadům klimatických změn v řadě afrických zemí se domnívá, že Afričané se vskutku budou snažit najít lepší místo k životu. „Také vidíme pokles populace a stárnutí obyvatelstva v Evropě a bojujeme s tím, abychom zvládli volný trh. Takže něco takového vlastně potřebujeme,“ poukázal Walker na to, jak se dříve západní Evropa obávala toho, že Východoevropané ji zaplaví. „A co teď vidíme, je pravý opak – britští farmáři se nyní místo původního strachu snaží získat pracovníky z Polska, protože jich tam není dostatek,“ řekl a dodal, že migrace v minulosti měla pozitivní dopad. „Například Velká Británie profitovala z migrace z Indie a Pákistánu,“ zakončil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Co myslíte, že bude s budoucností Evropy a tedy i naší?

Jestli budeme jediný, kdo se bude snažit o ,,zelenou politiku"? A jaký to má význam pro životní prostředí, když se o ochranu klimatu budeme snažit jen my? Vždyť v porovnání třeba s USA nebo Asií jsme pidi světadíl. Nebo je podle vás nějaká šance, že by se politici v EU konečně probrali a začali také...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Díky nám padaly vlády.“ Financování USAID šlo i novinářům. Linka až do Česka

14:50 „Díky nám padaly vlády.“ Financování USAID šlo i novinářům. Linka až do Česka

Mezi projekty, které sponzorovala agentura USAID, je i OCCRP, tedy sdružení novinářů v několika desí…