„Široká oblast mezi Mykolajivem, který je pod ukrajinskou kontrolou, a mezi Rusy okupovaným Chersonem, je velmi dramatická, protože v posledních dnech se Ukrajincům podařilo rozjet další fázi své protiofenzivy, využili toho, že Rusové stáhli řadu svých sil na to hlavní svoje válečné úsilí, to znamená na Donbas. Čehož Ukrajinci okamžitě využili a začali je tlačit na některých místech, nebo na jednom konkrétním místě, na jednom úzkém úseku fronty se jim podařilo postoupit až o osm nebo deset kilometrů od Chersonu, což je něco, co je velice znepokojivé pro ruské okupanty. Ale samozřejmě to, že ta situace je takhle dramatická, tak především v těch vesničkách a městech, které jsou na té velmi široké a dlouhé frontové linii v té jižní části fronty, tak tam ta situace je neuvěřitelná, dramatická. Je to, troufám si říct, jedno z nejhorších míst, co jsem za posledních 25 let viděl,“ poznamenal Jakub Szantó k situaci na Ukrajině.
Ukrajina v posledních dnech opět informovala o tom, že Západ jí dodal zatím jen zlomek zbraní, o které žádala. O jak závažný problém jde? „Je to tak, slyšeli jsme to vlastně v podstatě od kohokoliv. Měli jsme možnost mluvit s americkými dobrovolníky, kteří učí Ukrajince používat protitankové střely Javelin,“ poznamenal Szantó.
„Mluvili jsme s vojáky a důstojníky na různých částech té jižní fronty, mluvili jsme se starostou ostřelovaného Mykolajiva, což je starosta města, které mělo před válkou 480 tisíc obyvatel, dneska je tam zhruba polovina, ruské dělostřelecké bombardování přerušilo přívod pitné vody. Takže teď v kohoutcích v celém Mykolajivu, těch zhruba čtvrt milionu lidí, má pouze slanou vodu... Všichni mluví o tom, že žádají Západ, děkují za dosavadní podporu, ale žádají Západ především v otázce těch dalekonosných nebo dělostřeleckých raketových systémů tak, aby došlo alespoň k částečné paritě. V tuto chvíli má Ukrajina na některých úsecích fronty jedno dělo na 12-15 ruských. Ukrajinská armáda odpálí denně 5-6 tisíc dělostřeleckých granátů a raket, což samo o sobě je obrovské množství, takže to ukazuje, jak rychle se vyprazdňují sklady ukrajinské armády, ale proti tomu se odpálí 50-60 tisíc těchto projektilů, často ze systémů, které přestřelí ty ukrajinské,“ dodal Szantó.
„Tato válka je čím dál tím více vedená dalekonosnými dělostřeleckými raketovými systémy. Ukrajině postupně dochází původní, ještě sovětská munice, žádá dodávka té modernější 150mm, což jsou ty systémy, ty různé houfnice... Momentálně Ukrajinci odhadují, že dostali zhruba desetinu toho, co žádali,“ poznamenal.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: vef
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.