U příležitosti státního svátku 28. října udělil prezident Miloš Zeman 35 státních vyznamenání. Zatímco za ocenění statečného studenta Petra Vejvody prezident sklidil uznání, za vyznamenání pro komunistického ministra zemědělství Tomana si vysloužil i kritiku. Přidal se k ní i druhý český prezident, Václav Klaus, který poukázal na to, že Zeman prolomil čtvrt století trvající tabu.
Týden.cz ovšem připomíná, že pohled do historie ukazuje, že to nebylo poprvé, kdy vyznamenání dostala kontroverzní osobnost. V roce 1926 obdržel československé státní vyznamenání Benito Mussolini a v roce 1978 státní vyznamenání dostal libyjský diktátor Muammar Kaddáfí, a to z rukou posledního komunistického prezidenta Gustava Husáka v roce 1978.
Server si v souvislosti s vyznamenáními klade ještě jeden dotaz. „A kde je dnes konec československému Řádu bílého lva, jehož nositelem byl Muammar Kaddáfí? Nebo Benito Mussolini? A kam se zatoulal ‚bílý lev‘ propůjčený rumunskému diktátorovi Ionu Antonescovi nebo východoněmeckému vůdci Erichu Honeckerovi?“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp