Polystyren, kterým se zateplovaly paneláky v Česku v 90. letech, může za určitých okolností představovat smrtící past.
„I když použijete sebehorší minerální vatu, nikdy ji nezapálíte. Kdežto polystyren je prostě hořlavý materiál, otázka tak je: Tam, kde jsou lidé, musí být něco, co hoří, když umíme vyrobit nehořlavé materiály? Můj názor je, že nikoliv, už proto, že při hoření polystyrenu se do ovzduší dostanou škodlivé látky,“ říká například expert na požární bezpečnost Zbyněk Valdmann deníku MF Dnes.
Odborník na požární bezpečnost Jiří Fait dodává, že zateplení polystyrenem je nebezpečné, pokud je provedeno nekvalitně. Jestliže byla práce odvedena v souladu s předpisy, riziko je minimální, byť se nedá moc odhadnout, jak bude polystyren reagovat. Na to poukazují i výrobci minerálních vat. Mezi firmami, které prosazují zateplování polystyrenem a zateplování vatou zuří dlouholetý konkurenční spor.
„Zejména v devadesátých letech byl boom, kdy lidé chtěli mít rychle opravené fasády. Někdy to dělali i načerno, často firmy, které nebyly odborné. Polystyren patří stále do druhé nejhorší třídy hořlavosti ze sedmi. Když hoří, odkapává a zapálí i spodek domu. Podle mě taková izolace rizikem je,“ říká architektka a výkonná ředitelka Asociace výrobců minerální vaty Marcela Kubů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp