My zase chceme hraniční kontroly, zaznívá z Německa

11.06.2015 12:09 | Zprávy

Mezi německými politiky přibývá hlasů žádajících obnovení hraničních kontrol. Reagují tak na velký počet odhalených zločinů při kontrolách, které země dočasně zavedla v uplynulých dnech kvůli summitu skupiny G7. Policisté zadrželi na hranicích především pašeráky drog a převaděče nelegálních přistěhovalců.

My zase chceme hraniční kontroly, zaznívá z Německa
Foto: worldwide.com
Popisek: Hraniční přechod, ilustrační foto

„Vnější hranice Evropské unie je děravá a naši sousedé se dívají stranou. Když představitelé EU nepovolí více hraničních kontrol, sami se stávají společníky převaděčů, obchodníků s lidmi a dalších zločinců,“ řekl deníku Bild generální tajemník bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) Andreas Scheuer.

Scheuer poukázal na výsledky hraničních kontrol, které Německo dočasně zavedlo od 26. května do 8. června. V Bavorsku při nich policisté zkontrolovali 105 000 lidí a 430 z nich zakázali vstup do země, dalších 8600 vyšetřují pro porušení imigračních pravidel. Navíc bylo zadrženo 350 hledaných osob a policisté odhalili i pašeráky drog a zbraní.

Také ze Saska se ozývá volání po trvalém obnovení hraničních kontrol. Policie tam v uplynulých dnech zkontrolovala 110 000 lidí, zadržela přitom 60 osob, na které byl vydán zatykač, a zadržela 2,7 kilogramu pervitinu. „Potřebujeme snad lepší důkaz, že hraniční kontroly fungují a dělají Sasko bezpečnější?“ řekl deníku Freie Presse europoslanec Hermann Winker z Křesťanskode­mokratické unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové. Podle něj je třeba kontroly na hranicích provádět pravidelně.

Už dříve se pro trvalé znovuzavedení hraničních kontrol vyslovila spolupředsedkyně euroskeptické strany Alternativa pro Německo (AfD) Frauke Petryová. Německý ministr vnitra Thomas de Maiziére však požadavek odmítl s tím, že policie dosahuje podobných úspěchů i při namátkových kontrolách. Ke stálému uzavření hranic navíc Německo nemůže přistoupit, protože je členem schengenského prostoru bez hraničních kontrol.

Schengenské dohody umožňují státům po konzultaci s ostatními zeměmi obnovit kontroly na omezenou dobu, obvykle ne delší než 30 dnů, pokud to vyžaduje veřejný zájem nebo veřejná bezpečnost. Německo kontroly zavedlo, aby zabránilo v příjezdu do země radikálním odpůrcům globalizace. Obávalo se totiž násilností při demonstracích proti summitu G7.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

13:45 Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

Ukrajina do NATO. Scénář hodně zmiňovaný, ale podle politiků momentálně nereálný. Dle politického re…