Kolegium projednávalo podnět od poslanců ze sněmovního kontrolního výboru. Poslanci se rozhodli podat podnět loni v listopadu, když projednávali kontrolní závěry z kontroly zrušeného projektu výstavby nových pavilonů v pražské Ústřední vojenské nemocnici. Stát kvůli zrušenému projektu podle NKÚ zaplatí 217 milionů korun za poradenské služby a úhradu vynaložených nákladů soukromému investorovi. Úřad už kvůli svým závěrům podal i trestní oznámení.
Poslanci kritizovali úlohu poradců v projektu i využívání jejich služeb. Jak ČTK řekl zpravodaj výboru k tomuto bodu Roman Sklenák (ČSSD), zásadní kritika spočívala v tom, že stát vyplatil desítky milionů poradenským firmám, které přitom pomáhaly řídit projekt tak, až ho nakonec nemocnice musela zrušit. Nakonec poradenská firma podle něj také doporučila, aby stát zaplatil peníze partnerské firmě a vyhnul se arbitráži.
Podle NKÚ utratila nemocnice a ministerstvo obrany za poradenské služby 42 milionů korun.
Pět milionů korun za zbytečné právníky?
NKÚ už minulosti několikrát kontrolovat, jak stát vydává peníze za poradenské služby. Například při loňské kontrole České obchodní inspekce zjistili auditoři, že inspekce nedokázala zdůvodnit, proč si najímala externí právní poradce na vymáhání pohledávek, když měla svůj vlastní právní útvar, který měl vymáhání ve své pravomoci. ČOI vynaložila v kontrolovaném období na externí právníky přes pět milionů korun.
Přímo na vynakládání peněz na poradce se zaměřila kontrola na pěti ministerstvech v letech 2008 a 2009. Prověřovala například najímání poradců při veřejných zakázkách. Šlo o 82 smluv, za které stát celkem vyplatil téměř 143 milionů korun. Auditoři však nezjistili podstatné nedostatky, pouze v jednom případě zjistili, že ministerstvo obrany rozdělilo jednu zakázku na dvě menší.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: aš, čtk