Projekty na vybudování center popularizace výzkumu jsou součástí Operačního programu výzkum a vývoj pro inovace a peníze do něj míří jak z evropských fondů, tak ze státního rozpočtu. Unie na něj vyčlenila přes dvě miliardy eur, tedy víc než 55 miliard korun v současném kurzu. U devíti projektů podaných v rámci výzvy týkající se právě popularizace vědy jde celkem o 2,6 miliardy korun.
„Tato kontrola je vysoce aktuální, protože investiční akce budou dokončeny převážně v roce 2014," sdělila ČTK mluvčí NKÚ Olga Málková. Úřad chce podle ní především zjistit, jestli projekty vedly k naplnění nastavených cílů a očekávaných přínosů. „Chceme také prověřit podmínky udržitelnosti a provozuschopnost projektů," dodala. Kontrolu povede nová členka kolegia úřadu Hana Hykšová, která předtím řadu let působila v úřadu jako kontrolorka.
Společnost iQLandia, která se do letošního 2. ledna 2014 jmenovala Labyrint Bohemia, je obecně prospěšná společnost, která vznikla v roce 2002. Provozuje iQPark v libereckém zábavním Centru Babylon. Provozuje také zábavní vědecký park iQLandia v Liberci, který se pro veřejnost otevírá právě dnes. Jeho vybudování stálo 400 milionů korun. K nejzajímavějším exponátům patří první humanoidní robot v Česku jménem Thespian nebo nejmodernější 3D planetárium s 50 sedadly ve střešní kopuli.
Ředitel společnosti Pavel Coufal řekl ČTK, že NKÚ už v minulosti firmu kontroloval, a to kvůli výběrovému řízení na projektanta stavby. Úřad prý tehdy shledal pochybení, které spočívalo v tom, že firma podala formulář do úředního věstníku EU a výběrové řízení v něm označila špatným způsobem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: dkr, čtk