„Končíme s iluzemi o demokracii, které se nedožily dvadvaceti let. Po dlouhé nemoci v nás zemřely iluze o pravdě, slušnosti, ohleduplnosti, solidaritě, bezplatném zdravotnictví, bezplatném a kvalitním školství...“ stálo napsáno u jednoho ze stanů na Václavském náměstí v Praze. Konala se tam asi 20tisícová demonstrace odborářů proti chudobě. A ParlamentníListy.cz zpovídaly lidi z davu.
Dva seniorní espéďáci
Demonstrace začala přesně a odborářům je třeba vyseknout poklonu za to, jak měli vše skvěle zorganizované. V půli Václaváku stály dva stany Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), kde se rozdávaly píšťalky zdarma a pásky na ruku pro novináře a představitele odborových organizací nejspíš mimo ČMKOS. První modré, druhé červené. Alespoň tak nám to vysvětlila paní, co se tam o pásky starala. S nimi se člověk dostal do ohrazených míst před pódium. Před „demoškou“ zněla burcující hudba a akce začala až na pár minut skoro přesně, což se tak často nestává. „Do důchodu na huti chodíme až po smrti,“ křičel jeden z transparentů.
„Nejsem odborář, ale podporuji lidi, kteří si stojí za svým, i když jim je ubližováno,“ sdělil důchodce a bývalý elektrikář Miroslav Dufek z Příbrami, který měl pod bundou schované tričko s vůdcem Svobody a přímé demokracie (SPD) Tomiem Okamurou. Na jeho maličkém transparentu stálo: „Fialova vláda svým vládnutím vytváří z poctivých lidí sociálně závislé a škodí celé ČR.“
Byl i na demonstraci na začátku září s názvem Česká republika na 1. místě, kde se údajně sešlo 70.000 lidí. A co si myslí o tom, že je „pátou kolonou“ či ruským přisluhovačem, jak tehdy davy označili někteří političtí představitelé? „To mě uráží. Tahle vláda je jednou z nejhorších v historii a ona si dovolí o nás říkat, že jsme nějaký bolševici nebo ruský zaprodanci. Já to nechápu,“ řekl.
Hned ho přerušil kolega, důchodce a bývalý automechanik Josef Fryauf z Litomyšle: „Zaprodanci jsou Fiala a ta jeho pětikoaliční banda. Najednou přišli nějací debilové ideologové, všechno zvrátili a najednou je chudoba. My jsme žádnou chudobu neměli. Třicet let jsem makal jako automechanik a nevedlo se mi špatně. A teď chudoba. Ale začal to už Babiš a zrádce Hamáček, který lhal o Vrběticích a Babiš mu k tomu zatleskal. Vykopli ruské diplomaty a jsme ruští nepřátelé. Ale tihle debilové ve vládě to ještě víc rozněcují. Ženou nás víc a víc do chudoby,“ řekl Fryauf s tím, že mu před komunálními volbami k***y odéesácký v ulici strhly z brány u domu plakát SPD.
Mluvčí odborářů
Mluvčí ČMKOS Pavel Vlček je obrovský chlap. V davu je ho vidět a navíc byl mezi novináři na roztrhání. A je to profík. Hned začal s čísly: „Když si vezmete medián české průměrné mzdy, tak to je dnes 34.000 korun, takže polovina pracujících lidí v této zemi má hrubou mzdu mezi 16.200 a 34.000 hrubého. To je vzhledem ke dnešním cenám naprosto šílené. A vláda nechce zvýšit minimální mzdu, o což jsme ji požádali na konci dubna. Třeba německá vláda zvýšila od začátku roku minimální mzdu na hodinové úrovni, protože tam to tak mají, o 22 %, a to dvakrát. Na 12 eur při inflaci na úrovni 8,5 %.“
A pokračoval: „U nás máme inflaci přes 17 %, vláda minimální mzdu nezvyšuje s tím, že by to prý poškodilo ekonomiku a zvýšilo inflaci. Vzhledem k tomu, že i Evropská komise, Evropská centrální banka a guvernér České národní banky říkají, že mzdové požadavky inflaci nezvyšují, protože máme mnohem vyšší produktivitu práce, než jsou naše mzdy, tak jde o podivný ekonomický přístup. Vláda přišla do mimořádně složité situace. Covid, ruská agrese a tak. Ale to ji neopravňuje k tomu, aby to dělala takhle.“
Podle Vlčka se zúčastnilo celkem dost demonstrantů a ČMKOS stojí na demokratické straně společnosti. Pracuje primárně pro zaměstnance. Jako vzděláním politolog se pro ParlamentníListy.cz zamyslel i nad mizením levice z Parlamentu ČR. „To by bylo na dlouhé povídání, ale základ je ve vzniku různých protestních stran, hnutí a iniciativ, které spolu s jinými tématy převzaly i ta tradiční levicová a sociálnědemokratická témata. Odbory jsou autentickým představitelem myšlenek, které míří k sociálnímu smíru, a bijí se za práva zaměstnanců.“
Socan a anarchista
Davem probíhal chlapík s maskou Batmana a sbíral podpisy pro ukončení války na Ukrajině. Nepřál si být focen, nepřál si, aby se o něm něco objevilo v médiích. To mu nesplníme. Žádný poseroutek by neměl vyvíjet politickou ani aktivistickou činnost. Nicméně jsme narazili na kudrnatého sociálního demokrata z Prahy Bronislava Poula s mottem, že vláda se nesmí bát pomáhat. „Je důležité tlačit na vládu demokraticky. Nebýt našeho tlaku, tak nic nezastropujou. Tady nejsou žádní nacionalisté, jsou tu obyčejní pracující lidé. Je důležité, aby Petr Fiala nedělal jen zahraniční, ale aby se soustředil i na vnitřní politiku,“ načal.
„Mizení demokratické levice je problém. Přijde SPD a část ANO a tato republika by se nemusela vyvíjet nedemokratickým směrem, jak to vidíme v mnoha zemích Evropy. Prosperující země jako Rakousko a Německo mají dlouhou tradici sociálních demokratů silných ve vládách, v zastupitelstvech měst a tak dále,“ doplnil a pokračoval: „Musíme zesílit. Neměla by to být jen kampaň Josefa Středuly před prezidentskými volbami, ale celospolečenské hnutí. Je třeba vymazat lidi s proruskými zlými náladami. Já s válkou na Ukrajině a s ruskou agresí nesouhlasím.“
Na knihkupce Poula z Poděbrad prý dopadla drahota, podle jeho slov, velmi tvrdě. „Jsem mezi nezaměstnanými, takže jedu brigády a různé stáže. Málo peněz a navzájem se podporujeme s rodinou a s kamarády. Moc nás to ovlivňuje. Mělo by se přerozdělit bohatství a zdanit korporace.“
Hned pod „socany“ stáli anarchisté. „Jsem pro sektorovou progresivní daň. Zdanit organizace jako je Google a tak, a tím snížit daně třeba na potraviny. Tahle vláda je pravicová, takže to neudělá,“ začal anarchista a ohledně zmizení levice z Parlamentu pokračoval: „Bohužel se to stalo kvůli bolševikům, kteří začali hrát oportunistickou kartu a směřovali k SPD a k ANO. A to je problém," zmínil anarchistický živnostník z Prahy Lukáš, který preferuje myšlenky Petra Kropotkina před těmi Michaila Bakunina: „Jsem si vědom toho, že na mnoho lidí drahota dopadá. Na mě ne. Odborů je velmi potřeba, protože vyrovnávají hladinu chudoby.“
A básník nakonec!
ParlamentnímListům.cz se ještě do cesty dostal muž v pošťácké uniformě Jan Mareš z Českých Budějovic. Ostatně o odborářích České pošty se na demonstraci mluvilo v úplném jejím začátku. „Situace je blbá. Na malých prodejnách je běžný podstav. Chodím tam o dovolené brigádničit. Je to práce navíc. V malých autech vždy jezdily dvě doručovatelky, a teď jezdí jedna. Jsem sám, takže na tom finančně špatně nejsem. Ale vidím ty desítky kolegů a kolegyň, kteří na tom špatně jsou. Navíc nám sem odbory uhradily cestovní náklady a zaplatí i dvě stě korun za občerstvení,“ řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský