Na Slovensku zkusili zprivatizovat státní podnik. U nás ho nechávají pomalu umírat

20.03.2021 4:50 | Zprávy

Česká i slovenská armáda má své strategické podniky, které dohlíží na opravu a údržbu armádních leteckých strojů. Zatímco u nás k tomuto účelu existují Letecké opravny v Malešicích (LOM), na Slovensku jde o Letecké opravy Trenčín (LOTN). Oba podniky kromě jejich profesního zaměření spojuje také jejich majitel – tím je v obou případech stát, který na podniky dohlíží. Na Slovensku se však málem stal spolumajitelem také soukromý subjekt – společnost Czechoslovak Group.

Na Slovensku zkusili zprivatizovat státní podnik. U nás ho nechávají pomalu umírat
Foto: aero.cz
Popisek: Bojové letouny - ilustrační foto

Na Slovensku byla před nedávnem ve hře možnost, že do čistě státního podniku LOTN vstoupí soukromý subjekt, který by celou společnost obohatil o nábor nových klientů. Teoreticky by šlo o nové obchody, ze kterých by těžil také stát. Tou společností je Slovak Training Academy, dceřiná společnost skupiny CSG Michala Strnada. Na první pohled je to skvělý nápad, který by slovenskému státu mohl přinést nové zakázky pro státní podnik, zatímco společnost Slovak Training Academy by si rozšířila portfolio služeb.
 
Háček je v tom, že ve chvíli, kdy by společnost Czechoslovak Group skutečně majetkově vstoupila do LOTN, přišla by LOTN o svoji způsobilost k opravování strategické techniky. Ta je v rámci obchodních a majetkových přesunů nepřenosná. Pokud by Strnadův strategický záměr vyšel, LOTN by nemohla nadále vykonávat svůj hlavní obor činnosti.
 
 
 
Celá operace může snadno vzbudit dojem, že šlo hlavně o plán na získání mimořádně cenných a lukrativních movitostí a nemovitostí leteckých opraven do skupiny CSG. Do celého komplexu bylo nedávno investováno zhruba třicet milionů eur. Prostřednictvím Slovak Training Academy slibovala skupina CSG Leteckým opravám Trenčín nesplnitelné. Slovenská vláda také nakonec celý strategický záměr poslala k ledu. Svou roli může hrát pověst CSG coby společnosti, která relativně často vstupuje do strategických podniků, aby je potom rozprodávala. Hlavní ale je, že se slovenská vláda uvědomila něco, co české vládě doposud bohužel uniká. 
 
Budoucnost Leteckých opraven Malešice (LOM) se totiž stává ožehavým tématem, které vláda z neznámého důvodu nechce řešit. LOM delší dobu řeší nákup letadel L-39NG od společnosti Aero. Nové cvičné letouny jsou stěžejní pro výcvik domácích a zahraničních pilotů. 
 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Barbora Richterová

Co myslíte, že bude nyní s Ukrajinou?

Trump přeci dávno deklaroval, že pomoc Ukrajině omezí. Myslíte, že má Ukrajina bez USA šanci Putinovi vzdorovat? Že EU dokáže pomoc ze strany USA nahradit? Podle mě je toto začátek konce Ukrajiny-bohužel. PS: Myslíte, že se Trupmovi podaří konflikt ukončit, čímž se před volbami chvástal? A proč se o...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Volby, další katastrofa bude.“ Svěrák zatáhl do StarDance politiku. Už se křičí

10:58 „Volby, další katastrofa bude.“ Svěrák zatáhl do StarDance politiku. Už se křičí

Herec a scenárista Zdeněk Svěrák vystoupil v pořadu StarDance v České televizi, kde se překvapivě vě…