„Postupné prodlužování životnosti patnácti ukrajinských atomových reaktorů probíhá bez splnění nejdůležitějších předepsaných bezpečnostních opatření a v rozporu s mezinárodním právem, informovaly slovenské nevládní organizace ministra životního prostředí László Sólymose (Most-Híd). ... Navíc prodlužování životnosti reaktorů probíhá díky finanční pomoci Evropské banky pro obnovu a rozvoj a Euratomu, ve kterých má Slovensko a zejména Evropská unie významné slovo, připomínají ochranáři,“ píše server.
Aktivisté se obracejí na slovenskou vládu z několika důvodů. Zejména proto, že Slovensko je blízkým sousedem Ukrajiny a pokud by se snad měla opakovat tragédie z Černobylu z roku 1986, bratislavská vláda by tak či tak musela řešit, co si počít v katastrofální situaci. Lepší by proto bylo této situaci předejít. Slovensko se navíc připravuje na roli předsednické země EU a z této pozice by se mohlo v této otázce angažovat ještě významněji.
Varovný hlas pozvedají i aktivisté z Rumunska, Rakouska a dalších zemí, na které by možná katastrofa drtivě dopadla.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: mp