Společně se svým předsedou usedli v improvizovaném předsednictvu plzeňský primátor a místopředseda ODS Martin Baxa a kandidátka do Evropského parlamentu, krajská radní Radka Trylčová. V téměř stočlenném auditoriu bylo vidět i další poslance a senátory ODS, zvláště pak docentku Ilonu Mauritzovou a Vladislava Vilímce.
Kolchozník Babiš
„Doma chceme prosazovat to, co současná vláda neprosazuje, a to je třeba podpora našeho zemědělství, ale tak, abychom podporovali malé a střední zemědělce, jak to dělají všechny státy v EU. A abychom nedělali, co dělá ČR a prosazuje Andrej Babiš na evropském poli, a to, že se podporují velké zemědělské podniky, novodobé kolchozy, a 70 procent dotací jde právě tam,“ řekl na úvod Petr Fiala. „Pak máme větší problémy se suchem, než jsou jinde, a hlavně máme dvojí kvalitu potravin. Kdybychom podporovali malé české farmáře, kteří produkují kvalitní potraviny, tak ten problém nemáme.“
Není nad Zahradila a Tošenovského
„My tedy máme jasný plán a skvělý tým, který je schopný tyto věci v Evropě prosazovat,“ uvedl spokojeně předseda ODS. „Naše kandidátka je plná osobností, některé jsou nové, jiné jsou velmi zkušené, třeba Evžen Tošenovský a řada dalších. A pak bych chtěl jmenovat jednoho, který se liší od všech ostatních českých politiků, kteří vedou kandidátky ostatních politický stran – a to je Jan Zahradil. Není jenom lídr kandidátky ODS, ale celoevropský ‚špicenkandidát‘, kandidát frakce reformistů na pozici předsedy Evropské komise,“ burcoval Fiala.
„Žádný jiný politik ze zemí střední a východní Evropy, nejen z České republiky, nedosáhne takové pozice, když kandiduje v čele třetí největší a nejsilnější frakce v EP za celou Evropu na tuto pozici. To je záruka toho, že když tento člověk se svým týmem tam bude, tak se české národní zájmy dají prosazovat, protože Jana Zahradila v Evropě berou vážně, je tam slyšet a jde o zkušeného politika, který tam něco dokáže prosadit.“
Nesouhlasíte? Volte! Rozhoduje nikoliv náměstí, ale volební místnosti
Tyto volby mají podle Petra Fialy významný symbolický dopad i vnitrostátní. „Lidé chodí každé pondělí na náměstí a vyjadřují nesouhlas s politikou Andreje Babiše, jak tu hrozí ovlivňování justice, mají strach o právní stát. Někdy demonstrace podporujeme, ať se lidé vyjádří, a je výborné, že se angažují. Přitom ale říkáme – máte lepší a užitečnější možnost, jak vyjádřit svůj nesouhlas. A je to možnost, která bude slyšet a bude jí rozumět i Andrej Babiš a kterou nebude moci ignorovat. Každý, kdo chce říci – my už toho máme dost, už máme dost, jak se česká politika orientuje na zájmy jednoho koncernu, máme dost toho, že máme premiéra, který je obviněn a hrozí mu obžaloba, máme dost toho, jak stagnuje Česká republika, že se tu neinvestuje, že se nedělá dost pro kvalitu vzdělání, že se tu staví dálnice tempem čtyři kilometry za rok, což je evropská ostuda.“
„Stát se neustále zvětšuje pod vedením vlád Andreje Babiše a předtím Andreje Babiše se sociální demokracií. To jsou věci, které nechceme. Všichni máme tedy šanci to vyjádřit v evropských volbách. Kdo toto říká, má jedinečnou šanci jít k evropským volbám a nejlépe svůj hlas využít tím, že jej dáte ODS,“ hrnul to do přítomných předseda ODS.
Trylčová poté dodala: „K evropské legislativě, která může být dobře míněna, přidáváme nějaké přílepky. Ve volném čase se zaobírám otázkou kvality potravin a jejich vlivu na zdraví člověka. Dvojí kvalita potravin i zboží je pro nás důležitá. Směrnice, která prošla Evropským parlamentem, není úspěchem... Z hlediska životního prostředí se zabývám otázkou venkova a krajiny jako takové,“ informovala o svém naplňujícím koníčku kandidátka. „Domnívám se, že je potřeba, aby se nám venkov nevylidňoval a zůstali tam žít lidé nebo aby se mladí sem zpátky vraceli. To bez vodohospodářských investic nebude možné.“
Chlácholili nás…
Záhy pak začala diskuse. První dotaz byl od staršího muže: „EU vydala deset miliard eur na imigraci afrických obyvatel do Evropy. Česká televize o tom neřekla ani slovo...“
Fiala na to odpověděl slovy: „My jsme velmi důsledně od samého začátku opravdu jediní, kdo jsme říkali, že kvóty jsou nesmysl. Dokonce jsme požadovali to, aby ČR postupovala společně s Maďarskem a s Polskem. Nejprve bývalý premiér Sobotka s ministry vnitra a zahraničí nám vykládali, že žádné kvóty nebudou, že nebudeme přehlasováni. Říkali jsme, že se nebude jednomyslně hlasovat – a braňme se. Dnešní ‚hrdina‘ Andrej Babiš, bojovník proti kvótám, v té době vykládal, že můžeme přijmout tisíce lidí ze zahraničí, protože potřebujeme dělníky a že mu migrační vlna nevadí a ať to využijeme,“ postěžoval si profesor Fiala.
„Teprve pod naším tlakem se většina české politické scény přiklonila k názoru, že kvóty jsou špatně. My vítáme, že to je většinový názor, že kvóty jsou úplný nesmysl. Nejde jen o to, že to je bezpečnostní riziko, ale je to i nehumánní věc. Aby se lidé, kteří nechtějí do nějaké země, tam násilím posílali. A ta země je také nechce. Měli bychom řešit špatnou politiku, špatná politická rozhodnutí jiných zemí a přenášet si sem všechna rizika? Říkám, že se tu ODS chovala už od začátku prozíravě, kompetentně a to, jaká je dnes česká politika v oblasti kvót, je ve velké míře výsledkem našeho tlaku.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Václav Fiala