Rozvojová pomoc zahrnuje projekty, jejichž cílem je vymýtit chudobu a zlepšit životní podmínky v ohrožených regionech. Součástí jsou i stipendia pro studenty z vybraných zemí na českých vysokých školách nebo humanitární pomoc.
V návrhu pro příští rok počítal Černínský palác s celkem 746 miliony na rozvojové projekty. Na humanitární pomoc, jejímž smyslem je zachraňovat lidi přímo ohrožené na životě, plánoval 130 milionů korun. Transformační spolupráce, která cílí na podporu rozvoje demokracie a lidských práv, měla být podpořena 63 miliony korun. Dalších 115 milionů korun mělo být vyčleněno na vzdělání studentů z rozvojových zemí.
Česká republika peníze v programu dvoustranné rozvojové pomoci dělí mezi několik prioritních zemí. V letech 2010–2017 mezi ně patří Afghánistán, Bosna a Hercegovina, Etiopie, Moldavsko, Mongolsko, Gruzie, Kambodža, Kosovo, Palestina, Srbsko a Zambie. Po roce 2017 se tato skupina zúží na šestici, kterou tvoří Etiopie, Kambodža, Zambie, Bosna a Hercegovina, Gruzie a Moldavsko. Důvodem snížení počtu států je snaha podpořit kvalitu pomoci a lépe ji cílit.
Dvoustranná rozvojová spolupráce je pouze částí z celkového objemu peněz, které Česko na pomoc v zahraničí vynakládá. Mnohem větší částku ČR poskytuje v rámci mnohostranné zahraniční rozvojové spolupráce, kterou zajišťují mezinárodní organizace. Podle údajů České rozvojové agentury loni vydala ČR na rozvojovou pomoc celkem 4,95 miliardy korun, 65 procent z této částky byla právě mnohostranná spolupráce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk