Pobaltské státy hlásí, že už nemají kapacitu přijímat další a další migranty a nekompromisně je vrací do Běloruska. Podle informací britského deníku The Guardian Lotyško vyhlásilo výjimečný stav a Litva zvažuje výstavbu plotu s ostnatým drátem po celé hranici s Běloruskem. Výraznému náporu migrantů z Běloruska čelí také Polsko. Nápor je tak velký, že Lotyšsko, Litva i Polsko žádají o spolupráci ostatní státy EU.
- Další informace naleznete zde
Lukašenko v tomto týdnu na tiskové konferenci popřel, že by s pomocí migrantů vydíral EU, ale jedním dechem dodal, že se Bělorusko ocitlo pod tak velkým tlakem, že na něj musí reagovat.
„Nikoho nevydíráme nelegální imigrací,“ řekl novinářům v minském paláci nezávislosti. „Nikomu nevyhrožujeme. Ale dostali jste nás do situace, ve které jsme nuceni reagovat. A reagujeme,“ vzkázal do EU.
Video Evropské pohraniční a pobřežní stráže (Frontex) však dokládá, že běloruské úřady nechávají migranty vozit k hranici EU a tam jim jejich průvodci v angličtině a v ruštině popisují, kudy jít dál.
Litva si teď musí poradit se 4 110 nelegálních migrantů z Iráku, Konga, Kamerunu, Sýrie, Íránu a Ruska, což je padesátkrát více než v roce 2020. Země proto zvažuje výstavbu plotu s ostnatým drátem, podél něhož by hlídkovala armáda.
Evropská komise se chystá uvolnit 36 milionů eur na pomoc Litvě při poskytování přístřeší, tlumočníků a dalších nezbytností pro žadatele o azyl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.