Na sankčním seznamu kvůli jednomu článku. Soud ho příkázal stáhnout. A co teď, EU?

04.03.2024 18:32 | Komentář

Některé části sankčních seznamů Evropské unie narážejí na nemalé problémy, jelikož jejich odůvodnění nedokážou obstát během rozhodování evropských soudů. Na trhliny sankčních seznamů v posledních měsících opakovaně ukazuje případ rusko-uzbeckého magnáta Ališera Usmanova, u nějž se v odůvodnění jeho zařazení na sankční seznam EU objevovalo kupříkladu tvrzení od anonymního experta časopisu Forbes, že měl údajně řešit Putinovy obchodní záležitosti.

Na sankčním seznamu kvůli jednomu článku. Soud ho příkázal stáhnout. A co teď, EU?
Foto: Osobní archiv
Popisek: Ališer Usmanov, rusko-uzbecký podnikatel

Usmanov, mající ruské a uzbecké občanství, jenž je zakladatelem holdingu USM s aktivy v oblasti těžby a telekomunikací a úspěšným investorem do Facebooku a Applu, se soudil kvůli tvrzení časopisu Forbes, který s odkazem na anonymního experta počátkem února 2022 uvedl, že magnát „opakovaně dělal Putinovi zástěrku a řešil jeho obchodní problémy“.

Podle rozhodnutí zemského soudu v Hamburku, na které před několika týdny upozornil deník The Moscow Times či EU Today s odvoláním na informace serveru RBC, však tato tvrzení nebyla podložená a šířit je časopisu Forbes zakázal. Totožně dopadlo tvrzení Forbesu o Usmanovově údajném nákupu podílu v Megafonu od bývalého ruského ministra telekomunikací Leonida Reimana.

Usmanovův právník Joachim Nikolaus Steinhöfel podle serveru EU Today uvedl, že má být politováníhodné, že „celosvětově uznávané médium, jako je Forbes, zveřejňuje závažná obvinění, ale není schopno pro ně u soudu předložit ani jediný důkaz“.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

7:24 „Poláci armádu budovat nepotřebují, už prohráli.“ Mrazivá predikce OSN budí ohlas

Česko nečelí setrvalému poklesu porodnosti jako jediné. I dalším zemím Evropy hrozí, že v příštích d…