Na zdravotní péči se u nás dává málo. Profesor Pafko vytáhl smutná čísla. A promluvil o Zemanovi a vyznamenání

24.08.2019 13:53 | Zprávy

Chirurg a rytíř českého lékařského stavu profesor Pavel Pafko se v rozhovoru pro Prostor X magazínu Reflex rozpovídal o svém životě, stavu našeho národa a jaký má pohled na současné zdravotnictví. Pafko, jehož pacientem byl i prezident Václav Havel, se vyjádřil, že je namístě mluvit o připlácení za péči. Zmínil i své vyznamenání od prezidenta Miloše Zemana, prý by jej přijal znovu, ale vadí mu, jak si teď prezident Zeman protiřečí. To ho prý zklamalo.

Na zdravotní péči se u nás dává málo. Profesor Pafko vytáhl smutná čísla. A promluvil o Zemanovi a vyznamenání
Foto: wikipedia.org
Popisek: prof. Pavel Pafko

Ocenění rytířem českého lékařského stavu si profesor Pavel Pafko prý váží, a to především proto, že pochází od jeho kolegů ze stejné branže. Co se týká druhého z vyznamenání, jímž je medaile Za zásluhy, která mu byla udělena prezidentem Milošem Zemanem, už takovou spokojenost Pafko nesdílí, prý to je „jiná liga“.

Pafko řekl, že si nemyslí, že by zachránil život prezidentu Václavu Havlovi. Prý to tak „nazýval bulvár“ a pacientů s podobnou diagnózou „jsou stovky“. „Pacient je jako pacient,“ doplnil profesor, který chirurgicky odstranil plicní nádor Havlovi v prosinci 1996.

Co se týká obézních lidí či kuřáků, Pafko nedělá rozdíly mezi nimi a ostatními. Pafko vyšší zdanění pacientů kuřáků označil za „složitou cestu“, prý neví, jak by lékaři měli posuzovat, kdo je kuřák.

Celý rozhovor s profesorem Pavlem Pafkem můžete zhlédnout zde:

Ohledně ohodnocení lékařů, Pafko říká, že „jestli má někdo moc, nebo málo, je relativní“. V Česku bychom se však měli bavit o zavedení nadstandardní péči. Na zdravotní péči prý dáváme pouze 7 % hrubého domácího produktu, kdežto například v Německu či Rakousku dávají 9–10 % tamějšího HDP.

Do systému prý musí vstoupit více peněz. Pafko za jednu z cest označil i komerční připojištění běžné v západní Evropě. „Politici se ho bojí, protože by odsunulo většinu důchodců do druhé řady, ti by si těžko mohli z těch důchodů platit připojištění,“ shrnuje Pafko. Dodává, že se ve zdravotnictví ztrácejí peníze stejně jako v jiných sektorech a existuje i v tomto oboru korupce.

Pafko, jenž nikdy nevstoupil do KSČ, se vrátil i ke své situaci po invazi vojsk Varšavské smlouvy, i přestože v té době pracoval v Západním Německu, o emigraci prý nikdy neuvažoval.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Filip Turek byl položen dotaz

Tvrdíte, že nám vládnou zaprodaní primitivové

Komu jsou podle vás zaprodaní? A i když já mám k fungování celé EU dost výhrad, dost mě tedy namíchlo to, jak se navážíte do lidí, co chodí volit, jako by byly nějací hlupáci. Jsem zvědav, co v Bruselu předvede vy, zda jste před volbami jen neslibovali, což je dost častý jev, který má podle mě dost ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tím se očkovat nemělo. 50 hlášení, ochrnutí, myokarditida. Podle lékaře SÚKL zametl stopy

15:51 Tím se očkovat nemělo. 50 hlášení, ochrnutí, myokarditida. Podle lékaře SÚKL zametl stopy

Hlavní vlna covidu je už několik let za námi. Stát má aktualizovanou vakcínu a spustil informační ka…