Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Romana Jocha (ze 4.3.) + (ze 14.1.) (+ 8.12. + 11. 9 +ze 7. 8.), , Grigorije Paska (ze 3.3.) +(+ 19.11.) (+21. 10.), Daniela Hermana, Marka Ženíška (z 27.2.) + (z 12.2.) + (z 26.1.) (+ ze 14.1.), Michaela Kocába (z 25.2.) + (z 3.12.) (+ z 8. 11.), Lenky Víchové, Alexandra Tolčinského (z 23.2.) + (z 13.2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22.2) + (4.9.), Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, Miroslava Kalouska (ze 17.2.) + ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Karla Schwarzenberga (ze 14.2.) +(z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.), Jiřího Zlatušky, Luďka Niedermayera, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (z 12.2.) (+z 11.12) , Jana Zahradila, Miroslavy Němcové , Jakuba Jandy, Barbory Tachecí, Martina Bursíka (z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10. + z 6. 8. a z 23. 6.), Ivana Gabala (+ 21.11.), Karla Svobody, Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) , Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty, Michaela Romancova (ze 7.1.) (+ z 20.8.),Tomáše Peszyńského, Mariana Jurečky, Jana Šinágla, Martina Balcara, Jiřího Peheho (z 26. 11.) + (z 11.9.) + (z 30.7.) , Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) , , Alexandra Vondry, Čestmíra Hofhanzla, Petra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje Zubova, Václava Bartušky, Karla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Daniely Kolářové, Alexandra Tomského (+ 2. část), Jiřího Peheho (z 11. 9.), Johna Boka, Maji Lutaj, Pavla Šafra, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Anatolije Lebeděva, Alexandra Kručinina, Jana Vidíma,či Daniela Kroupy
Ján Čarnogurský na svém facebookovém profilu v úterý v souvislosti s vraždou někdejšího liberálního ruského politika Borise Němcova napsal: „Nakonec vás přeci jen budu zatěžovat dalším mým textem. Média jsou plná smutné události – vraždy Borise Němcova v Moskvě. Jako obvykle prezentují tento zločin úplně jednostranně proti Rusku, připisují ho Putinovi a ve skutečnosti zakrývají i plastičtější obraz Borise Němcova. S Borisem Němcovem jsem se setkal asi před 3–4 roky na zasedání Valdajského klubu v Rusku. Tehdy byl na programu blok o ruské opozici a přišel i Boris Němcov. Jeho politický souputník Vladimír Ryžkov je členem klubu a účastní se jeho zasedání pravidelně,“ napsal úvodem někdejší slovenský premiér.
Němcov byl ruským playboyem
Následně připomněl, že Boris Němcov a Vladimír Ryžkov založili politickou stranu PARNAS a byli jejími spolupředsedy. „Je to dost neobvyklé řešení a nedodává to straně důvěryhodnost. PARNAS má spíše liberální zaměření, ale chce oslovit i tradiční voliče. Něco jako na Slovensku donedávna NOVA. Ryžkov i Němcov vystupovali v diskusi velmi opozičně proti Putinovi. Na Němcova si vzpomínám, že jeho ekonomická argumentace působila kompetentním dojmem. Ryžkov se vyjadřuje spíše k politickým otázkám,“ stojí dále v příspěvku Čarnogurského na jeho facebookovém profilu.
Boris Němcov byl ale podle něj i jakýmsi „ruským playboyem“. „Má čtyři děti se třemi ženami, ačkoliv je stále ženatý s původní manželkou Raisou. S ukrajinskou fotomodelkou Annou Durickou se znal od roku 2011 a spolu žili střídavě v Kyjevě a v Moskvě. Byl straší o 32 let. V ruském tisku píší, že Durická otěhotněla koncem roku 2013 a v lednu 2014 jí Němcov zaplatil potrat na elitní klinice ve Švýcarsku. Oné tragické noci byli spolu na večeři v restauraci a šli spolu do Němcovova bytu nedaleko Kremlu. Podle mého názoru by měl Němcov šanci na politický comeback jen v případě, pokud by Rusko, neboli Putin, totálně politicky prohráli konflikt na Ukrajině. Zatím ho však Rusko vyhrává,“ uvedl s tím, že si vrahové Borise Němcova zaslouží, aby je policie co nejdříve odhalila, a oni byli spravedlivě potrestáni.“
Čarnogurský – veřejný nepřítel?
Jak dále uvádí, tento text se snažil napsat vyváženě kvůli tomu, že byl minulý týden v deníku SME označen Peterem Schulzem za šiřitele ruské propagandy. V pondělí pak Konštantín Čikovský v Denníku N Čarnogurského dokonce označil za v zásadě veřejného nepřítele, kterému by mělo být znemožněno vystupování v médiích. „Naštěstí díky blogům, Facebooku a dalším médiím to technicky není možné,“ dodává k tomu Čarnogurský, který v minulosti zastával například funkce místopředsedy federální vlády (1990), předsedy vlády Slovenské republiky(1991–1992) a ministra spravedlnosti Slovenska (1998–2002).
Poté připomněl blížící se shromáždění občanů proti základnám NATO na Slovensku. Akce proběhne 12. března v 17 hodin v Bratislavě na Hviezdoslavově náměstí. „Dnes (3. 3. – pozn. red.) už jednal generální tajemník NATO v Bratislavě s naším prezidentem a našich závazcích v NATO. Aby nás nepředběhli,“ napsal dále Čarnogurský.
Informační válka na Slovensku a Kiska
Slovenský poslanec Ľuboš Blaha (SMER) pak reagoval na svém facebookovém profilu na jednání slovenského prezidenta Andreje Kisky s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem v Bruselu, kde Kiska zdůraznil, že z pohledu bezpečnosti je slovenské členství v Severoatlantické alianci absolutní prioritou. Slovenská hlava státu se vyjádřila i k takzvané informační válce v souvislosti s konfliktem na Ukrajině. Kiska uvedl, že v době zhoršení situace na Ukrajině jsme svědky narůstajícího informačního boje v podobě placených účelových dezinformací a lží, které se dostávají stále častěji do médií a šíří se po internetu. „Je zřejmé, že to není demokratické šíření vlastních názorů, ale placená informační kampaň,“ řekl Kiska. Se Stolterbergem pak jednali o tom, jak tomu čelit. Podle Kisky se shodli na tom, že „lež má krátké nohy“. Generální tajemník dodal, že nelze na propagandu reagovat další propagandou. Modelem úspěchu v boji proti informační válce je podle Kisky účinnější angažovanost občanské společnosti a politických lídrů.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Petr Kupka