„Vymkla se diskuze na internetu kontrole?“ zněla první otázka. Podle Dostála do určité míry nepochybně. „Když se člověk podívá do facebookových diskuzí, tak většina věcí, co najde, je opravdu nenávist, podněcování k nenávisti, dá se říct, že vyhrožování, osobní útoky, a to jenom vlastně za odlišné názory. My si myslíme, že tohleto není správné.“ Moderátorka se zeptala, kdo za to tedy může. Koordinátor se usmál a poznamenal, že diskuze na Facebooku takto vypadají po celém světě, takže se nejedná o ojedinělý jev. Ale je za tím rozdělená společnost, kde se obě strany spolu ani nemohou bavit. Proto se dle něj obě skupiny v podstatě překřikují. „Touto iniciativou doufáme, že by tyto dvě skupiny, a nejen ty, k sobě mohly najít cestu,“ říká Dostál a dodává, že jim chtějí dát možnost spolu mluvit na bázi slušnosti, respektu, a hlavně faktů.
Moderátorka se zeptala, zda proto budou muset převychovat internetovou společnost, ale to Dostál popřel. „Jsme trošku zděšení, kam se to dneska zvrhlo, ta diskuze, když normální člověk přijde do diskuze, stává se, že spousta lidí články ani na internetu nečte, že jdou rovnou do diskuze a třeba z 80 %, nebo prostě většina příspěvků je nenávistných, a hlavně na bázi polopravd. Takže my nechceme nikoho převychovávat, my jen do těch diskuzí chceme vnést trošku věcnosti, trošku respektu, vzájemné solidarity, a ne útočení na bázi jiných názorů, ale opravdu dát si prostor a dát i té druhé skupině hlas. Takže vůbec nechceme, aby to bylo chápáno tak, že my jsme ti, kteří věcem lépe rozumí, my naopak chceme s lidmi diskutovat,“ pravil koordinátor projektu.
Jako příklad takové diskuze poskytla moderátorka ukázky z facebookových komentářů k napadení poslance Feriho a zeptala se, co by s nimi v projektu dělali.
Dostál konstatoval, že takto by diskuze probíhat neměla a na tento typ příspěvků většinou ani nereagují, a to proto, že je pak facebookový algoritmus posouvá nahoru ve viditelnosti. Dodal, že nejsou vyhranění v liberálním směru a bude rád, když se k nim přidají klidně i konzervativně smýšlející lidé. „Jenom chceme, aby takovýhle názor byl vyjádřený slušně,“ ukázal na příspěvky.
Prý došel k závěru, že i virtuální prostor je součástí našeho života, což si dříve nemyslel. „Myslím si, že ta nenávist z virtuálního prostoru se může šířit i do reality. Pak je jako dezinformace. Takže opravdu se snažíme dát možnost hlasu všem, ale jenom na bázi věcnosti, protože ta nenávist pak může mít negativní konsekvence,“ upřesnil cíl projektu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas